Česko zasáhly silné bouřky


			Česko zasáhly silné bouřky
30.7.2013 Živly

Kolem páté hodiny se déšť s bouřkami objevil na jihozápadě území a poté se přesouval k severovýchodu. Běžně spadlo kolem 30 mm srážek během jediné hodiny, ojediněle se objevilo i 50 mm. Nejvíce pokropily bouřky oblast Liberecka, kde v krajském městě naměřili právě téměř 50 mm a v Novém Městě pod Smrkem dokonce 110 mm za pouhé dvě hodiny. Hasiči zasahovali hlavně kvůli popadaným stromům, které na mnoha místech zastavily silniční a železniční dopravu.

Prudká bouře se kolem 19:30 přehnala i nad hlavním městem. Hasiči v Dejvicích kvůli tomu museli evakuovat dvě desítky lidí, které by mohl ohrozit nestabilní čtyřicetimetrový jeřáb. Bouře způsobila problémy také v hromadné dopravě, omezen byl provoz ve dvou stanicích metra. Na Chodově natekla voda do stanice metra, která byla uzavřena, Voda se dostala i do vestibulu stanice Můstek. Dopravní podnik proto musel uzavřít vstup z Václavského náměstí.

České dráhy musely na několika tratích přerušit  provoz  kvůli spadlým stromům. Nejhorší byla situace mezi Prahou a Českými Budějovicemi, spaldlé větve zastavily zhruba na hodinu i provoz na koridoru z Prahy na Českou Třebovou.
Na Frýdlantsku se během tří hodin zvedla hladina řeky Smědé nad dva metry. Rozlila se na polích a loukách pod Frýdlantem. 
V Raspenavě a Hejnicích kvůli bleskové vodě evakuovali autokemp a tři dětské tábory.

Noční bouřky si bohužel vyžádaly jednu oběť. V Jeřmanicích na Liberecku zemřel 64letý muž.

Výstraha před bouřkami platila do dněšního rána.  Meteorologové také odvolali výstrahu před vysokými teplotami, ale stále platí varování před nebezpečím požárů pro celou ČR.

Český rozhlas, Meteocentrum

Zdroj: Český rozhlas, Meteocentrum

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články