Česko zažilo „bleskový“ červenec


			Česko zažilo „bleskový“ červenec
20.8.2012 Živly

Letní měsíce každoročně přinášejí zvýšenou bouřkovou aktivitu, což pociťují i pojišťovny. Kromě vichřice a krupobití se v posledních letech značně zvyšuje i počet úderů blesku, které působí značné materiální škody. Jen za letošní červenec Kooperativa registruje 1612 škod způsobených úderem blesku, což je o nejvíce za poslední tři roky. 

„Celkem jsme letos za prvních sedm měsíců řešili 2362 „bleskových“ škod, z toho dvě třetiny škod přinesl jediný měsíc – červenec. Celkem blesky způsobily škody za 76 milionů Kč. V roce 2010 to za stejné období bylo jen 58 milionů a v roce 2010 dokonce jen 41 milionů. Škody tak každoročně rostly o více než 25 %“ upozorňuje na nárůst škod Miroslav Novák, ředitel Centra likvidace pojistných událostí v Kooperativě. 

Nejčastější škody, které Kooperativa v souvislosti s blesky řeší, je přepětí v síti a poškození domácí elektroniky a elektrospotřebičů. Průměrná škoda se pohybuje okolo 33 tisíc Kč. „Úder blesku většinou zničí televizor, počítač, ale mnohdy jsou zničeny i kompletní elektrické rozvody v domě nebo bytě. Zničená elektronika navíc může způsobit i požár v domácnosti. Proto doporučujeme například při odjezdu na letní dovolenou elektroniku nejen vypnout síťovým vypínačem, ale raději odpojit i ze zásuvky“, doplňuje Miroslav Novák. 

Blesky letos nejvíce škodily ve východních Čechách, nejméně naopak na severní Moravě. „V okrese Náchod registrujeme škody za 5,4 milionu, v Praze za 4, 8 milionu Kč, v okrese Plzeň- město za 3 miliony Kč, v okrese Hradec Králové za 2,8 milionu Kč a v okrese Pardubice za 2,1 milionu Kč. Naopak v okrese Nový Jičín nebo Ostrava-město letos způsobily blesky méně než 10 škod za pouhé desítky tisíc korun. Jednu z největších letošních škod způsobil blesk v Hradci Králové. Na začátku července zasáhl školu v Úprkově ulici a zničil zařízení počítačové učebny. Celková škoda přesáhla 500 tisíc korun“, upřesňuje Miroslav Novák. 

Stále se zvyšující výši škod mají na svědomí zejména chybějící bleskosvody nebo i zanedbaná péče o instalovaná zařízení. „Podle nové vyhlášky nemusí být všechny nemovitosti bleskosvodem vybaveny. Zároveň se velmi často setkáváme i s tím, že již instalované bleskosvody jsou neodborně udržovány“, varuje Miroslav Novák. 

Kooperativa

Zdroj: Kooperativa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články