Děsivé zemětřesení, které otřese i pojišťovnami


			Děsivé zemětřesení, které otřese i pojišťovnami
13.3.2011 Škody

Velmi silné zemětřesení zasáhlo v pátek 11. března severovýchodní pobřeží Japonska. Dosáhlo 8,9 stupně Richterovy škály a otřáslo i domy v Tokiu. Zemětřesení se zapsalo do historie jako celkově šesté nejsilnější a celkově nejsilnější v historii Japonska. Japonské území následně zasáhly až desetimetrové vlny tsunami. Informace o počtu obětí a pohřešovaných se stále rozcházejí. Čtyři a půl milionu domácností je bez proudu, Tokio zasáhl blackout.

0třesy, které dosáhly 8,9 stupně Richterovy škály a otřásly i domy v Tokiu, byly páté největší ve světové historii. Podle seizmologů byly skoro 8000krát silnější než ty, které v únoru zdevastovaly novozélandský Christchurch. Americká geologická služba (USGS) uvedla, že Honšú se posunul v důsledku otřesu o 2,4 metru. Jedná se přitom o největší ostrov japonského souostroví, který s plochou 230 500 kilometrů čtvereční odpovídá rozloze Velké Británie. Podle italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii se posunula o 25 centimetrů i zemská osa.

Poslední bilance hovoří o více než 1200 mrtvých, s vysokou pravděpodobností se ale ještě víckrát změní k horšímu. Stovky lidí jsou také pohřešovány, odhad jejich počtu ale zatím znám není - předchozí údaje hovořily o 547. Nejméně 215 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Sílu zemětřesení dokresluje fakt, že hlavní japonský ostrov Honšú posunulo o 2,4 metru.

Záchrana lidí je prioritou číslo jedna

Japonská armáda později nalezla 300 až 400 mrtvých v oblasti přístavu Rikuzentakata na severovýchodním pobřeží, které po pátečním ničivém zemětřesení zaplavila přívalová vlna tsunami. Pod vodou se ocitla třetina města Kesennuma se 74 000 obyvatel. Město také postihla řada velkých požárů. Síla vody smetla v některých komunitách na pobřeží až 90 procent obydlí. V přístavním městě Minamisanriku pohřešují kolem 10 000 lidí, což je více než polovina ze 17 000 obyvatel.

Nové otřesy následovaly další den

Japonskou prefekturu Fukušima další den zasáhlo zemětřesení o síle 6,0 stupně Richterovy škály. Informovala o tom televize Rossija. Zpráva o nových otřesech tak přišla jen den po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami na severovýchodě země. 

Záchranáři prohledávají na pobřeží trosky zřícených budov, zničených automobilů a plavidel, aby našli případné přeživší. Nejhůře zasažena byla oblast kolem přístavního města Sendai asi 300 kilometrů severovýchodně od metropole Tokia. Postižení obyvatelé se v nouzových přístřešcích snaží zásobit vodou a dalšími potřebami. Situaci ztěžují i klimatické podmínky, jelikož venkovní teplota se pohybuje téměř na bodu mrazu.

Do Japonska směřují týmy záchranářů

Na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku vyhlásily veřejné sbírky organizace ve vícero zemích světa. Japonská vláda vyslala na pomoc postiženým oblastem vojáky a požádala o pomoc americké vojáky, jichž je na základnách v Japonsku 47 000. Později požádala o vyslání omezeného počtu zahraničních pátracích a záchranářských týmů, podle OSN v Ženevě ale jen o "hrstku". Do Japonska je připraveno odjet 68 záchranářských týmů z víc než 45 zemí. V zemi již operují záchranáři z Jižní Koreje, na cestě je také pomoc z Číny.

Pojišťovny přijde japonská katastrofa velmi draho

Rozsáhlé páteční zemětřesení v Japonsku by mohlo stát pojišťovny téměř 35 miliard dolarů (zhruba 610 miliard Kč). Uvedla to v neděli společnost AIR Worldwide, která se zabývá dopady přírodních katastrof. Tato suma se téměř vyrovná částce, o kterou pojišťovny v loňském roce připravily všechny katastrofy na světě, napsala agentura Reuters.

AIR Worldwide odhaduje pojistné škody způsobené japonským zemětřesením na 14,5 až 34,6 miliardy dolarů. Odhad ukazuje, že zemětřesení by mohlo být z hlediska pojistných škod zdaleka nejdražší v moderní historii. Firma upozornila, že tento odhad je předběžný a že nezahrnuje potenciální jaderné škody.

Po zemětřesení totiž byly v zasažené oblasti uzavřeny čtyři jaderné elektrárny. Ta ve Fukušimě odstavuje kvůli nefungujícímu chladicímu zařízení dva reaktory. Z důvodu zvyšujícího se tlaku v reaktoru bude vypuštěno malé množství radioaktivní páry. Japonská vláda hned po nejsilnějším otřesu ujistila, že nedošlo k žádnému úniku radioaktivních látek.

Jeden z představitelů AIR Worldwide již v sobotu uvedl, že škody způsobené zemětřesením v Japonsku je nyní obtížné odhadnout kvůli nebývalé povaze této katastrofy a následným vlnám tsunami a požárům. Odborníci upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat pouze zlomek celkových hospodářských ztrát, které zemětřesení přinese.

ČT 24, Reuters, Rossija, AIR Worldwide

 

 

 

Zdroj: ČT 24, Reuters, Rossija

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS