Déšť zastavil dopravu ve Zlíně i v Brně, voda zaplavila univerzitu


			Déšť zastavil dopravu ve Zlíně i v Brně, voda zaplavila univerzitu
1.8.2014 Živly

Silný déšť ochromil ve čtvrtek po poledni centrum Brna. Voda vytvořila u hlavního železničního nádraží lagunu, která zastavila dopravu a zaplavila sklepy filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Déšť pronikl střechou i do atria Mahenovy knihovny. Hasiči do 17:30 zaznamenali na 70 výjezdů. Podobná situace nastala ve čtvrtek odpoledne také ve Zlíně, kdy voda po prudkém dešti zatopila sklepy domů, obchodů a různých firem. Na nějakou dobu také nebyl průjezdný hlavní tah městem.

Vlivem počasí vykolejila na Cejlu tramvaj, poškodila koleje, a tramvaje musely v centru nahradit autobusy, sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Pyramidová střecha Mahenovy knihovny nestihla při silném dešti odvádět vodu. Ta po zdech ztekla do atria pod ní. Hasiči ji museli vysát speciální technikou. Voda zničila počítače knihovníků a také některé z knih připravené k výpůjčce.

"Poškozeny jsou zdi atria a asi bude třeba vyměnit podlahy. Největším problém jsou zničené počítače. Škody budou odhadnuty za několik dní," řekla Hana Vacková z vedení knihovny.

Problémy řeší na filozofické fakultě, pod níž vznikají garáže a archiv. Podzemní prostory byly po bouřce zaplaveny. Škoda by mohla jít do několika set tisíc korun, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že se budou vyčíslovat po odčerpání vody. "Voda zaplavila sklepy do výšky půl metru. V části z nich byly již nainstalované regály a další zařízení archivu. Škody se teprve vyčíslují," řekl David Povolný z tiskového odboru univerzity.

Prudký déšť zkomplikoval situaci také ve Zlíně

Na silnicích byl v níže položených místech až metr vody, spoje MHD měly až 80 minut zpoždění. Byly hlášeny desítky událostí, jednotky hasičů postupně přejíždějí od jedné k druhé, řekl mluvčí hasičů Libor Netopil. Zlínský primátor svolal povodňový štáb.

Přívalové deště začaly dělat problémy po 15:00 v Bohuslavicích a Šarovech na Zlínsku, poté se bouře přesunula na Zlín. Voda zasáhla několik ulic v centru města, dostala se například do obchodního domu Zlaté jablko či objektu v průmyslovém areálu.

týden.cz

Zdroj: týden.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články