Do zemětřesením zasaženého Nepálu míří pomoc z celého světa


			Do zemětřesením zasaženého Nepálu míří pomoc z celého světa
27.4.2015 Živly

V sobotu 25. dubna 2015 zasáhlo oblast Nepálu nejsilnější zemětřesení za posledních 80 let. Otřesy o síle více jak 7,9 stupňů Richterovy stupnice uvrhly do trosek hlavní město a spustilo laviny z horských hřebenů. Se stoupajícím počtem objetí roste i solidarita ve všech zemích světa, které posílají, peníze, humanitární pomoc i záchranné týmy.

V současné době je hlášeno více jak 3500 obětí a existuje reálná obava, že toto číslo bude i nadále stoupat. Záchranné týmy se snaží dostat do menších měst v postižené oblasti, u kterých hrozily sesuvy půdy. Jen v hlavním městě je nyní více než 6 500 raněných, kteří čekají na ošetření.

Ohnisko zemětřesení mělo být v hloubce pouhých dvou kilometrů pod povrchem. 80 km východně od Pokhary. Zemětřesení v malé hloubce obecně bývají ničivější než otřesy vycházející z hlubin. Seismolog Aleš Špičák pro iDNES uvedl, že podloží nejvyššího pohoří světa se s otřesy posunulo o více jak 10 metrů.

Následky zemětřesení jsou tak tragické, neboť Nepál není na podobné projevy seismické aktivity jakkoli připraven. Domy jsou z cihel a jejich stav není zdaleka ideální. I to je důvod rozsáhlých pádů budov.

Do hlavního města Nepálu, Káthmándú, míří pomoc z mnoha zemí světa. Evropská komise oznámila, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur, tedy v přepočtu 81 milionů korun. Země jako Belgie, Finsko, Německo, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly záchranáře, systémy na čištění vody a další technickou pomoc. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země.

 

 

Do Nepálu už v neděli dorazil čínský záchranářský tým, indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.

Nejhůře postižená byla stará část Káthmándú, kde se zřítila historická věž Dharahara. V troskách šedesátimetrové památky UNESCO z roku 1832 zůstalo uvězněno na padesát lidí.

Na neštěstí reagovaly i charitativní organizace a ihned vyptvořily konta pro pomoc postiženým oblastem. Pokud byste měli zájem přispět peněžním darem, bankovní spojení je následující:

Člověk v tísni: Konto: 54333345/0300

Charita ČR: Konto: 55660022/0800, Variabilní symbol: 107

ADRA: Konto: 66888866/0300, Variabilní symbol: 380

Český červený kříž: Konto: 333999/2700, Variabilní symbol: 1504

Zdroj: The Guardian, iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články