Irene už zabíjela. Hurikán míří na pobřeží USA


			Irene už zabíjela. Hurikán míří na pobřeží USA
25.8.2011 Živly

Atlantické pobřeží Spojených států se připravuje na příchod hurikánu Irene, který zatím nabírá sílu v Karibském moři a pevninu by mohl zasáhnout o víkendu.

První hurikán letošní atlantické sezóny se přehnal přes souostroví Turks a Caicos, které leží na jeho trase od Haiti k Bahamám. Přípravy k příchodu živlu vrcholí v Severní a Jižní Karolíně.

První oběť si Irene vyžádal v Portoriku, ale podle odhadu meteorologů by neměl způsobit žádné větší škody ropným nalezištím v Mexickém zálivu.

V úterý zeslábla síla hurikánu na první stupeň pětistupňové Saffir-Simpsonovy škály, ale do čtvrtka zesílí na čtvrtý stupeň a síla větru překročí hranici 180 kilometrů v hodině. Nyní ale dosáhl dokonce třetího stupně.

Meteorologové vydali varování pro celý východ USA, protože zatím není přesně známo, kde přesně Irene udeří. Během příštích pěti až sedmi dnů lze podle expertů očekávat masivní projevy bouře po celém pobřeží Atlantiku.

Ohroženy jsou státy Severní a Jižní Karolina, ale i Nová Anglie na severovýchodě USA. Živel pocítí i obyvatelé New Yorku a metropole Washingtonu.

Na pobřežní oblasti Dominikánské republiky Irene v minulých dnech přinesl prudké lijáky a silné vlnobití a přinutil více než 11 tisíc obyvatel k evakuaci z jejich domovů. Kolem 25 lokalit bylo odříznuto od světa. Ve více než dvou třetinách státu platí nejvyšší stupeň ohrožení. V celé zemi zůstaly uzavřeny školy.

aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS