Japonsko bičuje tajfun Roke


			Japonsko bičuje tajfun Roke
21.9.2011 Živly

Tajfun Roke si v Japonsku vyžádal 13 lidských životů. Dnes se rychlostí kolem 160 kilometrů za hodinu přehnal středním Japonskem, zalil hustými dešti hlavní ostrov Honšú včetně metropole Tokia, v noci se pak přehnal prefekturou Fukušima, kde stojí jaderná elektrárna poškozená vlnou tsunami. Oblasti zasažené tajfunem zaplavily povodně, postihly ji sesuvy půdy a na pobřeží udeřilo vlnobití.

Roke zasáhl nejvíce obydlené oblasti Japonska včetně průmyslové Nagoje v prefektuře Aiči. Úřady doporučily evakuaci více než milionu obyvatel. Tajfun zasáhl i hlavní město Tokio. Zastavila se zde doprava, včetně metra, nelétala odtud letadla, nejezdily ani vysokorychlostní vlaky.

Tajfun se v noci místního času prohnal i prefekturou Fukušima, kde tsunami v březnu poškodila jadernou elektrárnu. Podle mluvčího společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje, by ale tajfun neměl nijak poškodit chladicí systémy reaktorů.

V období od července do října zažívá Japonsko každoročně v průměru desítku tajfunů. Ale Roke je již patnáctý tajfun, který v letošním roce ovlivní počasí v Japonsku. Tvrdě udeřil začátkem září tajfun Talas, jenž si vyžádal stovku mrtvých a pohřešovaných, zejména v západní části země.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS