Japonsko opět postihlo silné zemětřesení


			Japonsko opět postihlo silné zemětřesení
8.4.2011 Živly

Silné zemětřesení ve čtvrtek zasáhlo severovýchod Japonska. Úřady vydaly varování před vlnou tsunami, zhruba po dvou hodinách jej ale odvolaly, informuje agentura AFP.

Otřesy byly zaznamenány v 16:32 hodin SELČ asi 40 kilometrů od východního pobřeží ostrova Honšú. Americká geologická služba (USGS) nejdříve informovala o zemětřesení o magnitudu 7,4, o něco později tento údaj snížila o tři desetiny. 

Epicentrum otřesů naměřili seismologové 66 kilometrů od města Sendaj, které bylo poničeno při mohutném zemětřesení z poloviny března. Hypocentrum bylo podle aktualizovaných údajů v hloubce 49 kilometru.

Zemětřesení bylo podle BBC natolik silné, že rozhýbalo budovy i v hlavním městě Tokiu, vzdáleném 265 kilometrů. Výpadky proudu byly zaznamenány v prefekturách Fukušima a Jamagata. Problémy s elektřinou hlásí i prefektury Aomori, Iwate a Akita.

Zatím nejsou hlášeny žádné zprávy o materiálních škodách či zraněních. Železniční a automobilová doprava je podle místních televizních stanic v provozu.

Japonský meteorologický úřad vydal krátce po zemětřesení varování před tsunami, které platilo pro 420 kilometrů dlouhý pás pobřeží od severní prefektury Aomori až po jižní prefekturu Ibaraki. Experti varovali před vlnou vysokou až dva metry. Lidé na severovýchodě země měli opustit pobřežní oblasti a přemístit se do vyšších poloh.

Později meteorologové varování před tsunami odvolali. Hrozbu vlny ženoucí se Pacifikem vyloučilo i Tichomořské středisko pro varování před tsunami (PTWC) se sídlem na Havajských ostrovech.

www.nova.cz

Zdroj: TV Nova

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články