Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení, nyní se blíží od Mexika hurikán

25.8.2014 Živly

Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení. Více než 120 lidí je zraněných, tři z nich jsou v nemocnici ve vážném stavu. Otřesy o síle 6 stupňů Richterovy škály poničily řadu historických budov v San Franciscu. Ve vinařské oblasti Napa zemětřesení způsobilo výpadky eletřiny. Podle odborníků je to v oblasti největší zemětřesení od roku 1989.

Zemětřesení bylo zaznamenáno v 03:20 místního času (12:20 SELČ), přibližně osm kilometrů severozápadně od města American Canyon. Otřesy vycházely z hloubky téměř 11 kilometrů.

Podle agentury Reuters byly zničeny čtyři mobilní domy, další dva zachvátil požár. Poškozeno bylo také několik historických budov a obchodů. Záchvěvy způsobily na zhruba 50 místech únik plynu a na 30 vytéká voda z poškozeného potrubí. 

Během dne přijde hurikán

Jih Kalifornie se zase připravuje na hurikán Marie, který v neděli v Tichém oceánu dosáhl nejsilnější kategorie 5. Provázejí ho větry o rychlosti 260 kilometrů v hodině. Bouře vyvolává nebezpečné vlny podél západního pobřeží Mexika. V příštích dnech mohou vysoké vlny zasáhnout i pobřeží jižní Kalifornie.

Země se třásla i v Jižní Americe 

Silné zemětřesení o síle 6,9 desetin stupně zasáhlo také jih Peru. Epicentrum bylo v méně obydlené horské oblasti. Peruánské úřady zatím neoznámily, jestli při otřesech někdo přišel o život. O víkendu zasáhlo silné zemětřesení také Chile.

rozhlas.cz, iDNES.cz

Zdroj: rozhlas.cz, iDNES.cz

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články