Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení, nyní se blíží od Mexika hurikán


			Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení, nyní se blíží od Mexika hurikán
25.8.2014 Živly

Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení. Více než 120 lidí je zraněných, tři z nich jsou v nemocnici ve vážném stavu. Otřesy o síle 6 stupňů Richterovy škály poničily řadu historických budov v San Franciscu. Ve vinařské oblasti Napa zemětřesení způsobilo výpadky eletřiny. Podle odborníků je to v oblasti největší zemětřesení od roku 1989.

Zemětřesení bylo zaznamenáno v 03:20 místního času (12:20 SELČ), přibližně osm kilometrů severozápadně od města American Canyon. Otřesy vycházely z hloubky téměř 11 kilometrů.

Podle agentury Reuters byly zničeny čtyři mobilní domy, další dva zachvátil požár. Poškozeno bylo také několik historických budov a obchodů. Záchvěvy způsobily na zhruba 50 místech únik plynu a na 30 vytéká voda z poškozeného potrubí. 

Během dne přijde hurikán

Jih Kalifornie se zase připravuje na hurikán Marie, který v neděli v Tichém oceánu dosáhl nejsilnější kategorie 5. Provázejí ho větry o rychlosti 260 kilometrů v hodině. Bouře vyvolává nebezpečné vlny podél západního pobřeží Mexika. V příštích dnech mohou vysoké vlny zasáhnout i pobřeží jižní Kalifornie.

Země se třásla i v Jižní Americe 

Silné zemětřesení o síle 6,9 desetin stupně zasáhlo také jih Peru. Epicentrum bylo v méně obydlené horské oblasti. Peruánské úřady zatím neoznámily, jestli při otřesech někdo přišel o život. O víkendu zasáhlo silné zemětřesení také Chile.

rozhlas.cz, iDNES.cz

Zdroj: rozhlas.cz, iDNES.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články