Katastrofy letos způsobily škody za 130 miliard dolarů


			Katastrofy letos způsobily škody za 130 miliard dolarů
19.12.2013 Živly

Celkové ekonomické ztráty, způsobené katastrofami včetně neštěstí, jež zavinili lidé, dosáhly v roce 2013 na celém světě 130 miliard USD. V roce 2012 to bylo 196 miliard USD. Na webových stránkách tato čísla zveřejnila Swiss Re.
Podle předběžných odhadů dosáhnou v letošním roce celkové pojištěné ztráty částky 44 miliard USD. To je významný pokles z 81 miliard USD v roce 2012. Na přírodní katastrofy letos připadá 38 miliard USD oproti 75 miliardám USD v roce 2012. Škody, zaviněné lidmi, přišly na 6 miliard USD, což je jen malá změna ve srovnání s rokem 2012.

Na rozdíl od poklesu ekonomických škod celkové ztráty na životech vzrostly. Letos se pohybují kolem 25 000 mrtvých, zatímco v roce 2012 při katastrofách a neštěstích zemřelo 14 tisíc lidí. Nejvíce obětí, přes 7 000, si podle záznamů Swiss Re vyžádal listopadový tajfun Haiyan na Filipínách.

Povodně, které postihly rozsáhlé oblasti střední a východní Evropy v červnu 2013, způsobily celkové ztráty ve výši 18 miliard USD. Pojištěné ztráty se odhadují na 4 miliardy USD. Byly dokonce  vyšší než při povodních v roce 2002 ve stejném regionu, kdy pojišťovnictví přišly na více než 2 miliardy USD ( 3 miliardy USD v běžných cenách ).

Záplavy, které v červnu postihly Kanadu, způsobily pojištěné ztráty ve výši téměř 2 miliardy USD, což je nejvyšší škoda ze záplav, k níž došlo v této zemi. Vydatné deště a záplavy sužovaly letos také  Austrálii , Indii, Čínu , Indonésii , Jižní Afriku a Argentinu.

Kromě povodní utrpěla Evropa řadu dalších nepříznivých povětrnostních událostí, včetně krupobití a vichřic. Vichřice Andreas postihla v červenci Německo a Francii , což má za následek pojistné události z 3 miliardy USD. Následný orkán Christian ve střední a severní Evropě způsobil pojišťovnám škody za více než 1 miliardu USD. Bouře Xaver ve stejném regionu vyvolala další pojištěné ztráty ve výši zhruba 1 miliardy USD .
Swiss Re

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články