Ke katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima možná nemuselo dojít


			Ke katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima možná nemuselo dojít
9.7.2012 Škody

Katastrofě japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě bylo možné zabránit – nebýt ovšem „tajné dohody“ mezi vládou, regulátory a provozovatelem elektrárny. Zaznělo to z úst odborníků minulý týden v rámci panelu, v jehož průběhu odborníci zveřejnili infromace o nejhorší nukleární katastrofě za posledních 25 let.

Reaktory byly poškozeny v rámci obrovského zemětřesení 11. března 2011. Následné tsunami nemuselo být skutečnou příčinou, domnívají se odborníci, kteří se zúčastnili diskuse. Ti rovněž kritizovali reakci jaderné elektrárny, regulátorů i tehdejšího premiéra Naoto Kana. Ten kvůli kritice loni rezignoval.

"Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima byla výsledkem tajné dohody mezi vládou, regulátorem a provozovatelem,“ vyplývá z anglického přehledu o průběhu katastrofy, který má 641 stránek.

Regulátoři se zdráhali v minulosti nařídit nákladné globální bezpečnostní standardy, které by mohly zabránit neštěstí, v jehož průběhu došlo k roztavení reaktorů, jež doprovázela zvýšená radiace a přinutila 150 000 lidí, aby opustili své domovy. Mnozí z nich se již nikdy nevrátili.

Odborníci tvrdí, že aktivní zlom se může nacházet pod elektrárnou v Ohi v západním Japonsku. Jde o elektrárnu, jejíž třetí blok začal minulý týden vyrábět elektřinu. Čtvrtý blok této elektrárny bude uveden do provozu ještě tento měsíc, aby se země vyhnula nedostatku elektrické energie.

„To znamená, že všechny japonské reaktory jsou velmi zranitelné a vyžadují dodatečné vybavení. Rozhodnutí ministerského předsedy Yoshihiko restartovat odstavené reaktory proto považujeme za předčasné, protože jsme se dostatečně nepoučili z Fukušimy,“ konstatoval Jeffrey Kingston, ředitel Temple University v Tokiu.

Zpráva expertů je výsledkem šestiměsíčního vyšetřování, zahrnujícího více než 900 hodin jednání a rozhovorů s více než 1100 lidmi.

Business Insurance


Zdroj: Business Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články