Labe a Dunaj lámou děsivé rekordy, hráze nápor nezvládly


			Labe a Dunaj lámou děsivé rekordy, hráze nápor nezvládly
10.6.2013 Živly

Povodňová vlna na Labi cestou na sever vytváří nové rekordy ve výšce hladiny. V Magdeburgu se 746 centimetry padlo historické maximum a situace je v této metropoli spolkové země Sasko-Anhaltsko napjatá i dnes ráno, řeka zatím klesla o zhruba 20 centimetrů.

Hráz ve standalské obci Fischbeck se protrhla kolem půlnoci a průrva je asi padesát metrů široká. Kvůli poškozené hrázi je v pohotovosti sousední Braniborsko, kde nedaleko zemské hranici asi 450 hasičů a dobrovolníků zahájilo stavbu nouzového valu. Úřady touto provizorní hrází chtějí zabránit, aby vodní masa pronikla do řeky Havoly (Havel).

Ve městě Wittenberge řeka Labe v neděli večer dosáhla 785 centimetrů, což je historickým maximem. Vodohospodáři předpokládají, že dnes by mohla padnout hranice osmi metrů a v úterý až 8,2 metru. Při ničivých záplavách v roce 2002 dosáhl vodočet ve Wittenberge na značku 734 centimetrů.

Na kulminaci Labe stále ještě čeká Dolní Sasko.

Po noční kulminaci začal v Budapešti pomalu klesat Dunaj. V maďarské metropoli se zavádějí mimořádná opatření v dopravě, informuje rozhlas.cz. Až osm hodin trvala kulminace Dunaje v Budapešti. Řeka nakonec dosáhla na hranici 891 centimetrů.

EuroZprávy

Zdroj: EuroZprávy

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články