Labe se valí do Drážďan


			Labe se valí do Drážďan
6.6.2013 Živly

Hladiny řek v Česku už většinou klesají. Podle hydrologů má za sebou kulminaci i Labe - svého vrcholu dosáhlo v noci na úrovni zhruba 10 metrů a 70 centimetrů. Stav extrémního nebezpečí už platí jen v Hřensku na Kamenici. Povodně zasáhly kolem sedmi set českých obcí a hasiči během nich evakuovali na 19 tisíc lidí. Bez elektřiny jsou dál tisíce lidí, nejhorší je situace na severu. V postižených oblastech ale stále zasahuje přes dvacet tisíc profesionálních i dobrovolných hasičů. 

V Německu rozvodněné řeky dál sužují části Braniborska, Saska-Anhaltska a Bavorska, nejhorší však mají před sebou oblasti kolem Labe v Dolním Sasku a v Sasku, kam se valí voda ze zaplaveného Česka. Také v Rakousku je situace dál napjatá.

Zatopená Pirna

S obavami hledí směrem k Česku i obyvatelé sousedního Saska, které z německých spolkových zemí stojí ženoucím se vodním masám Labe v cestě jako první. V zemské metropoli Drážďanech očekávají, že hladina řeky dosáhne vrcholu už kolem dnešního poledne.

V Drážďanech jsou zatím všechny mosty otevřené, téměř nikdo po nich ale nejezdí. Během noci docházelo k dalším evakuacím, některé čtvrti jsou bez proudu. Labe nyní dosahuje 8075 centimetrů a stále roste.

V saské metropoli už v noci na středu evakuovali 700 lidí a připravovali evakuaci nemocnice. Celkově museli v Sasku evakuovat přes osm tisíc lidí.

Vídeň se obává kulminace

Ničivá síla Dunaje se přesunula z Bavorska do Rakouska. Na několika místech jeho úroveň překonala hodnoty z roku 2002. Očekávalo se, že ve Vídni dosáhne Dunaj nejvyššího stavu v noci. Meteorologové konstatovali, že úhrn srážek běžný pro dvouměsíční období spadl v zemi za pouhé dva dny. Podle počátečních odhadů by se škody v Rakousku měly pohybovat kolem tří miliard eur.

I Budapešť čeká historickou povodeň

Na záplavovou vlnu na Dunaji se už intenzivně připravují i v Maďarsku.

V hlavním městě se nejvyšší stav očekává až v pondělí, kdy by měla voda vystoupat na 885 centimetrů. Podle vodohospodářů by to bylo o 25 centimetrů více než rekordní úroveň z roku 2006.

ČT24, aktuálně.cz

Zdroj: ČT24, aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články