Monzunové deště mají v Indii a Pákistánu přes 350 obětí


			Monzunové deště mají v Indii a Pákistánu přes 350 obětí
8.9.2014 Živly

Prudké monzunové deště, které přinesly záplavy do Pákistánu a na sever Indie, si už vyžádaly více než 350 obětí. Vyplývá to z nové bilance, kterou v noci na pondělí zveřejnily úřady obou zemí. Je ovšem pravděpodobné, že počty obětí budou dále stoupat; některé oblasti voda odřízla od spojení s okolním světem.

Pákistán i Indie nasadily proti povodním armádu s vrtulníky, letadly a loděmi. V Pákistánu od čtvrtka v důsledku záplav zahynulo nejméně 205 lidí a minimálně 383 utrpělo zranění. Poškozeny či úplně zničeny byly tisíce domů. Nejhůře postižena je provincie Paňdžáb, kde bleskové záplavy a sesuvy půdy zabily 131 obyvatel, sdělila agentura AP. Z 530 zatopených pákistánských obcí bylo doposud zachráněno téměř 9000 lidí. Úřady varují před zhoršením situace vzhledem k tomu, že hladina mohutných toků Čanáb a Indus dále stoupá.

V Indii je obětí přes 150

V Indii si deště a záplavy vyžádaly více než 150 obětí; více než 14 800 lidí ze zatopených oblastí zachránila armáda a do postižené oblasti bylo vysláno 50 zdravotních týmů, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany.

„Tisíce lidí jsou odříznuté vodou. Přesný počet obětí a rozsah škod zatím není možné zjistit. Dál pátráme po mrtvých,” řekl vysoký policejní důstojník indické oblasti Džammú Rádžéš Kumár. Katastrofická situace je v indickém městě Šrínagar, které má 900 000 obyvatel. Část města se ocitla pod vodou, která strhla telefonní vedení, a některé oblasti jsou zcela odříznuté od spojení s okolním světem. Podle indického premiéra Nárendry Módího, který postiženou oblast navštívil, jsoupovodně „národní katastrofou”. Obě země nasadily do boje proti povodním armádu s vrtulníky, letadly a loděmi.

novinky.cz

Zdroj: novinky.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články