Moody´s: Tíhu japonského zemětřesení ponesou největší zajišťovny


			Moody´s: Tíhu japonského zemětřesení ponesou největší zajišťovny
29.3.2011 Živly

Nedávné odhady ztrát dvou velkých zajišťoven z japonského zemětřesení jsou negativní zprávou pro celý zajišťovací byznys. Naznačují, že to budou zajistitelé, kteří ponesou největší podíl pojištěných ztrát. V tomto případě to může být dokonce víc než polovina. Konstatuje to Moody´s Investors Service.

Moody se zmiňuje o ztrátě 2,1 miliardy dolarů, kterou minulý týden zveřejnila zajišťovna Munich Re. Zajišťovna Swiss Re odhaduje, že očekává ztrátu 1,2 miliardy dolarů.

Munich Re v této souvislosti očekává, že nesplní plánovaný zisk za rok 2011 ve výši přibližně 3,4 miliardy dolarů. Důvodem jsou živelné katastrofy v prvním čtvrtletí a ztráty, které vzhledem k tomu zajišťovna utrpěla.

"Tato čísla zdůrazňují význam japonského pojistného trhu na globální zajištění," říká Moody´s ve své zprávě a dodává: "Dlouhá léta zajišťovny prodávaly japonským pojišťovnám nejrozsáhlejší zajištění pro případ zemětřesení včetně pojištění odpovědnosti v objemu desítek miliard dolarů."

Moody´s dodává, že forma zajistného krytí a výše celkových pojištěných škod určí, jak si zajistitelé ztráty rozdělí. Podle Moody´s se odhad ztrát v současné době pohybuje mezi 12 a 30 miliardami dolarů.

Jak jsme již zveřejnili, AIR Worldwide v poslední době snížil původní odhad ztrát na částku mezi 20 a 30 miliardami dolarů. Předchozí odhad se pohyboval mezi 15 a 35 miliardami dolarů.

Dalším faktorem, který může podle Moody´s zvýšit konečné ztráty zajistitelů, je zajištění, prodané pojišťovně Zenkyoren, japonské největší vzájemné pojišťovně a neživotním pojišťovnám Tokio Marine Group, NKSJ Group a MS & AD Insurance Group.

Zajišťovny vstupovaly do letošního roku ve velmi silné kapitálové pozici. Ratingové agentury k tomu dodávají, že ztráty, způsobené katastrofami v prvním čtvrtletí, mohou zvýšit ceny zajištění. K tomu Moody´s dodává, že proces obnovy zajistných smluv, k němuž dojde letos v dubnu, již signalizuje, že ceny se zvýší nejméně o 20 %.

Property Casualty 360Zdroj: PropertyCasualty 360

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS