Na Filipínách řádí tajfun Haiyan


			Na Filipínách řádí tajfun Haiyan
9.11.2013 Živly

Už více než 1 200 obětí si vyžádal tajfun Haiyan, který začal v noci na pátek řádit na Filipínách. Zprávy o obětech přichází se zpožděním kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení s postiženými oblastmi. Podle informací české ambasády v Manile mezi zraněnými či mrtvými nejsou žádní Češi.

Haiyan dosahuje rychlosti více než 300 kilometrů za hodinu, zničil řadu domů, způsobil sesuvy půdy, ochromil dopravu a způsobil výpadek elektřiny v několika provinciích. Podle meteorologů by mohl být nejmocnějším tajfunem, který kdy zasáhl pevninu. Haiyan nyní podle agentury AP již filipínské souostroví opustil a pokračuje k Vietnamu a Číně.

Podle šéfky Filipínského Červeného kříže Gwendolyn Pangové zemřelo už 1 200 lidí,  jde ale zatím o předběžné zprávy, které získali od týmů v Taclobanu a na ostrově Samar. "Naše týmy viděly v Taclobanu asi tisíc bezvládných těl. V provincii Samar pak 200 mrtvých. Ověřujeme to," uvedla Pangová.

Mluvčí jiného filipínského úřadu uvedl, že ve městě Tacloban, které má přes 200 tisíc obyvatel, byly částečně či zcela zbořeny téměř všechny domy. "Téměř všechny domy byly poškozeny, mnohé jsou zcela zničené. Jen několik domů zůstalo stát, ale i ty nesou stopy škod," řekl mluvčí úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Rey Balido. "Naši lidé nemohou určit počet mrtvých kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení," dodal.

ČT 24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články