Nevídaný jev: Český Krumlov zasáhlo v noci zemětřesení


			Nevídaný jev: Český Krumlov zasáhlo v noci zemětřesení
13.1.2012 Živly

Český Krumlov zasáhlo v noci na čtvrtek zemětřesení o síle 2,4 stupně Richterovy stupnice. Lidé mohli pocítit mírné otřesy půdy před jednou hodinou ráno.

"Na tuto lokalitu se jedná o dost nevídaný jev," uvedla Romana Kontowiczová z pražského Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Český Krumlov ani jeho okolí podle ní nepatří mezi seizmicky aktivní oblasti. V minulosti prý však už geofyzikální ústav zaznamenal podobně silné otřesy u lipenské nádrže nebo na Šumavě.

Zemětřesení, které zasáhlo Český Krumlov, však podle Kontowiczové není nijak nebezpečné. "Je to hranice, kdy však lidé už začínají vnímat otřesy půdy. Ale ty jsou stále tak slabé, že nemohou způsobit žádnou škodu," řekla.

Podle Kontowiczové není stále úplně jisté, zda šlo o tektonický jev. Podle ní mohly stát za otřesem i posuvy půdy v grafitových dolech u Českého Krumlova. "Ale pravděpodobnější je přece jenom ten tektonický jev," řekla.

Jihočeský kraj nepatří mezi seizmicky aktivní regiony. Častěji zemětřesení udeří v západní části Čech. Naposledy zaznamenal geofyzikální ústav na konci listopadu loňského roku na Chebsku otřesy o síle 2,3 stupně Richterovy škály.

Týden.cz

Zdroj: Týden.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS