New York po superbouři Sandy ožívá


			New York po superbouři Sandy ožívá
31.10.2012 Škody

Bouře Sandy od Karibiku až po Kanadu zabila přes 100 lidí. Američané na východním pobřeží se teď snaží vrátit k normálnímu životu. V New Yorku a New Jersey jsou sice stále statisíce lidí bez proudu. Začíná nicméně fungovat autobusová doprava, zítra by mělo v New Yorku částečně začít jezdit i metro.

Pojistné škody se zatím odhadují na částku mezi 15 až 20 miliardami dolarů. Náklady na odstranění škod se budou pohybovat mezi 30 až 40 miliardami dolarů.

New York se snaží vzpamatovat z následků bouře Sandy. Podle energetické společnosti Consolidated Edison Inc. se podařilo obnovit dodávku elektřiny pro 160 tisíc z 930 tisíc domácností a firem, jimž byla v New Yorku a okolí přerušena.

Po dvou dnech otevírají obchody a úřady, znovu se začalo obchodovat na newyorské burze. Na zvon signalizující začátek obchodování zazvonil starosta města Michael Bloomberg. Dnes ráno místního času obnovilo provoz newyorské Kennedyho letiště, které ale bude spolu s mezinárodním letištěm v Newarku fungovat pouze omezeně.

Pomalu se vzpamatovává i newyorská doprava. Na Manhattanu už začínají jezdit autobusy, od zítřka by mohlo částečně jezdit i metro. Zaplaveno bylo sice všech deset tunelů metra, které spojují Manhattan pod dnem řeky East River s Brooklynem. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma jsou ale již tři koridory vysušené.

Zatím je nicméně mimo provoz železniční doprava, protože voda zaplavila tunely vedoucí do města. Spojení mezi New Jersey a New Yorkem nebude fungovat nejméně týden.

Kvůli tomu, že nefunguje veřejná doprava, se New York potýká s dopravními zácpami. Beznadějně ucpaný byl dnes ráno například Kochův most spojující Queens s Manhattanem. Kolaps nastal i v různých částech Long Islandu. Radnice se snaží kritickou dopravní situaci ve městě usnadnit i tím, že uvolnila pravidla pro taxislužbu. Taxikáři můžou nabrat více zákazníků na různých místech během jedné jízdy, což je jindy zakázané.

Do poničeného New Jersey přijel prezident Obama. Na východní pobřeží míří i dobrovolníci z celé země. Místním budou pomáhat s úklidem nebo opravami elektrického vedení. "Pečlivě jsme vybírali, jsou to ti nejlepší. A ve svém oboru se opravdu vyznají," ujistil elektrikář Bill Jennings.

ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS