Odpovídá Tokio Electric Power za škody, způsobené jadernými elektrárnami?


			Odpovídá Tokio Electric Power za škody, způsobené jadernými elektrárnami?
16.3.2011 Živly

Zatím není jasné, zda Tokio Electric Power ponese odpovědnost za problémy na svých jaderných elektrárnách. Záleží totiž na rozhodnutí japonské vlády, jak zhodnotí páteční ničivé zemětřesení. Vláda musí rozhodnout, zda zařadí ničivé zemětřesení do kategorie "výjimečná přírodní katastrofa".Takové rozhodnutí je přitom zcela klíčové.

V Japonsku platí od roku 1961 zákon o náhradě škod, způsobených provozovatelem jaderného zařízení. Podle tohoto zákona provozovatel není odpovědný za škody, způsobené reaktorem v případech, že důvodem je "vážná přírodní pohroma výjimečného charakteru nebo vzpoura."

Informace z nejmenovaných zdrojů tvrdí, že zemětřesení, které postihlo japonské severní pobřeží, je považováno za mimořádnou přírodní katastrofu. Musí však být učiněn oficiální konsensus, který je úkolem ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky - - tedy všech, kteří mají na starosti právní stránku věci.

Páteční zemětřesení o síle 9.0 stupnice a následné tsunami sice způsobily devastující škody podél severovýchodní pobřeží Japonska, přesto paradoxně nemusí splňovat kritéria "výjimečné katastrofy". Zemětřesení a tsunami jsou totiž události, které lze v Japonsku očekávat, uvedl nejmenovaný zdroj.

"Mimořádná katastrofa je něco, co je zcela mimo očekávání a odporuje zdravému rozumu," uvedl dotyčný a upozornil, že tato výjimka nebyla ještě nikdy v minulosti použita.

Tokio Electric Power zatím nechce současnou situaci komentovat.

"Obvykle by měla být jaderná elektrárna vždy odpovědná za způsobené škody, ale pokud je příčinou přírodní katastrofa velkého rozsahu, měla by být této odpovědnosti zbavena," konstatoval Kenji Kawada, analytik pro oblast pojištění Moody´s Investors Service v Tokiu.


Zpráva, že Japonsko se ještě nerozhodlo, zda zařadit páteční zemětřesení a tsunami do kategorie "mimořádná přírodní katastrofa", bude pravděpodobně pro mnohé pojišťovny překvapením.


Podle slov jednoho z upisovatelů společnosti Nuclear Risk Insurers (NRI), které vyslovil v pondělí, NRI neočekává významné ztráty v souvislosti s tímto zemětřesením," a poukázal na platnost zákona z roku 1961.

V areálu Fukishima TEPCO v Japonsku došlo ke čtyřem explozím, protože elektrárna byla poškozena masivním zemětřesením a tsunami.

Reuters

Zdroj: Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články