Okolí Fukušimy má být bezpečné až za stovky let


			Okolí Fukušimy má být bezpečné až za stovky let
9.3.2012 Živly

Sanace rozlehlého území zamořeného radiací z poškozené jaderné elektrárny Fukušima Daiči potrvá dekády, možná i celé století. Poločas rozpadu césia je sice 30 let, lidskému organismu je ale tento prvek škodlivý mnohem delší dobu. Vědci tvrdí, že oblast bude zcela bezpečná až 300 let po katastrofě, tedy v roce 2311.

Nádraží v centru Fukušimy představuje rušný uzel na železnici mezi Tokiem a severem země. Skupina odborníků z Tokia a Kjóta tu už rok opakovaně měří radiaci, která kolísá podle počasí. Nejvíce jí naměří tam, kam stéká voda s radioaktivním prachem: například u ústí kanalizace nebo u kořenů stromů. Nejhojnější radioaktivní prvek je tu césium. "Naměřili jsme přibližně 150krát vyšší radiaci, než je normální," poznamenal profesor ekologické ekonomie Yoshihiko Wada.

Řada expertů je přesvědčena, že město s dvěma sty devadesáti tisíci obyvateli mělo být vloni evakuováno ihned po havárii. "Jestliže uplatníme měřítka z Černobylu, východní část města Fukušima je uvnitř města kontaminovanější než černobylská evakuační zóna," prohlásil profesor Komae Hosokawa.

Okolí Fukušimy bylo proslulé vynikajícími broskvemi, jablky a hruškami. Dnes jsou sady zamořeny radiací a ovoce nikdo nekupuje. Desetitisíce farmářů krachují. Výdělky zemědělce Katsudžu Anzaie klesly vloni o 75 procent. Sady sice dekontaminoval, ale stigmatu radioaktivních potravin se zbavuje hůř.

Elektrárna Fukušima Daiči byla velmi silně poškozena následkem zemětřesení 11. března 2011. Osudné pro ni bylo také to, že v době katastrofy nebyla pojištěna.

ČT1

Zdroj: ČT1

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články