Paraguay a Brazílii trápí povodně


			Paraguay a Brazílii trápí povodně
30.6.2014 Živly

Na dvě stě tisíc lidí muselo opustit své domovy v Paraguayi poté, co přívalové deště způsobily ohromné záplavy. Nejvíce jsou postiženi lidé žijící poblíž řek Paraguay a Paraná.

"Deště zničily úrodu, zaplavily domy a zablokovaly silnice," řekl Carlos Silva, guvernér departmentu Neembucu ležícího na jihovýchodě Paraguaye. OSN a Červený kříž zhodnotily situaci a Silva doufá v pomoc ze zahraničí, píše BBC. V oblasti téměř prší už téměř od března. Velkou vodou jsou zasaženy celkem čtyři ze sedmnácti departmentů Paraguaye a hlavní město Asunción.

Lidem žijícím u řeky Paraná musely být potraviny a pitná voda dopravovány letecky, protože všechny příjezdové cesty byly pod vodou, upozorňuje Červený kříž. V Asunciónu bylo evakuováno okolo 75 tisíc lidí. Byli přesunuti do vyšších poloh od řeky Paraguay. Většina z nich přebývá v provizorních stanech v dočasných osadách.

Paraguayský prezident Horacio Cartes prohlásil, že vláda bude dělat vše proto, aby pomohla lidem zasaženým záplavami. "Nebudeme spokojeni, dokud situace nebude vyřešena," doplnil Cartes. Paraguayská vláda zatím utratila více než 3 miliony dolarů (přibližně 60, 5 milionu korun) na potravinovou pomoc zasaženým rodinám.

V Brazílii opustilo domov 50 tisíc lidí

Situaci v Brazílii vyvolaly rozsáhlé záplavy týden trvající prudké deště. Ještě v sobotu uváděly oficiální údaje, že kvůli povodním bylo evakuováno jen asi 6000 lidí. Už v neděli se ale tento údaj zvýšil téměř desetinásobně.

Nejhůře postižený je stát Santa Catarina, kde se muselo uchýlit do bezpečí asi 40.000 lidí. Téměř 11.000 lidí opustilo zaplavené domovy v sousedním státě Rio Grande do Sul. Záběry z daných oblastí ukazují celé čtvrti s domy, kde voda dosahuje až ke střeše.

iDNES.cz, tn.cz

Zdroj: iDNES.cz, tn.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články