Povodně v Austrálii: pod vodou jsou města, doly i úroda


			Povodně v Austrálii: pod vodou jsou města, doly i úroda
11.1.2011 Živly

První odhad, na kolik by mohly přijít pojišťovny australské záplavy, zněl: miliarda dolarů. Analytici se nyní brání, že šlo o neobyčejně předběžné číslo a vysvětlují, že skutečná výše škod bude mnohem a mnohem vyšší.

The Insurance Council of Australia (ICA), který sleduje katastrofické záplavy ve státě Queensland, vysvětluje, že v Austrálii kolísá pojistné krytí pro případ povodní v závislosti na pojišťovně a na tom, o jakou oblast se jedná. ICA tvrdí, že je příliš brzy na to dělat odhad pojistných škod.

Určité vodítko může poskytnout model z dílny AIR Worldwide, podle něhož může být v mnoha oblastech penetrace pojistného připojištění pro případ povodní poměrně vysoká. V místech, kde je povrch šikmý, může být součástí smlouvy spoluúčast dosahující až 50 %. Pojištění pro případ povodní může být součástí i mnoha komerčních pojistných smluv.

Insurance Australia Group uvádí, že dosud obdrželi okolo 600 hlášení pojistných škod.

Povodeň zasáhla území velikosti Francie a Německa dohromady, postihla více než 20 měst a 200 000 domácností. Stovky silnic jsou uzavřeny. Jak uvádí AIR, přerušena je těžba uhlí, která byla stejně důležitá jako produkce plynu. Ztráty se budou pohybovat v řádu stovek miliónů dolarů.

Ekonomové odhadují, že export přijde o 6 miliard dolarů.

Postižena bude úroda. Federace farmářů uvádí, že přerušena byla sklizeň klíčových produktů jako je bavlna, slunečnice, cukr, pšenice i ječmen. Podle farmářské lobby mohou ztráty dosahovat jednu miliardu dolarů.

Katastrofální záplavy vyvolané mohutnými lijáky si vyžádaly v australském státě Queensland už 18 mrtvých a dalších 72 lidí úřady pohřešují.

Naposledy řádila blesková povodeň ve městě Toowoomba západně od Brisbane, kde zabila nejméně devět lidí, z toho dvě děti. Počet obětí ale zřejmě ještě poroste, protože úřady stále pohřešují 70 obyvatel města.

Na severozápadě Austrálie nicméně zůstává pod vodou několik měst a záplavy už ohrozily přes 200 tisíc lidí. Hrozivá bilance se navíc může ještě zvýšit. Povodňová vlna se totiž řítí na třetí největší australské město Brisbane.

propertycasualty360.com, aktuálně.cz

Zdroj: propertycasualty360.com, aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články