Povodně v Thajsku poškodí citelně i velké nadnárodní firmy


			Povodně v Thajsku poškodí citelně i velké nadnárodní firmy
1.11.2011 Živly

Povodeň postihla v Thajsku 61 ze 77 provincií Thajska, uvádí Guy Carpenter, takže řada výrobních závodů musela být uzavřena. Pro nezasvěcené zřejmě bude velkým překvapením, až svět pocítí dopady přerušení dodavatelských řetězců.

„Problémy, vyplývající z toho, že nebudou fungovat dodavatelské řetězce budou, myslím, obrovské,“ řekl John Ellison, partner advokátní kanceláře Reed Smith LLP v New Yorku a ve Filadelfii. "Význam Thajska, pokud jde o dodavatelské řetězce, je opravdu výjimečný," dodává Linda Konrádová, ředitelka strategického řízení podnikatelských rizik v Zurich Financial Services, s.r.o v New Yorku.

Společnosti jako Honda Motor Co Ltd, Nissan Motor Co Ltd a Toyota Motor Corp. již oznámily, že očekávají uzavření thajských provozů na více než na měsíc.

Silně zasaženy byly i firmy, vyrábějící elektroniku a high-tech. Toshiba Corp. oznámila, že vzhledem k povodním byla nucena zastavit výrobu v devíti thajských provozovnách a obnovení produkce se neočekává dříve než v lednu.

Povodeň je na vině při uzavření dvou závodů Western Digital Corp. v Thajsku, které zodpovídají za přibližně 60% podíl produkce této společnosti.

Sony Corp. uzavřela dva ze tří provozů v Thajsku, a to také bude příčinou zpoždění při uvedení některých nových modelů na trh, zatímco zástupce Nikon Corp. řekl, že si nejsou jisti, kdy budou moci znovu otevřít zařízení, údajně zajišťující z 90 % výrobu jednooké zrcadlovky.

Canon Inc uzavřel výrobu ve dvou thajských provozech a údajně přemístil výrobu inkoustových tiskáren do Vietnamu.

"Pokud porovnáme to, co se stalo na jaře následkem japonského zemětřesení s tím, co se nyní děje v Thajsku, mají tyto povodně potenciál být ještě větší ekonomickou ranou pro daleko širší okruh firem," řekl Ellison. (A to není dobrá zpráva v situaci, kdy v Evropě citelně zpomalil ekonomický růst – pozn.red.)

Postiženým firmám může pomoci pojištění pro případ přerušení dodavatelského řetězce. Zůstává však otázkou, jak dokázat, co je skutečnou příčinou ztrát v dodavatelském řetězci.

Thajské ministerstvo financí odhaduje, že celkové ekonomické škody ze záplav mohou překročit  6 miliard dolarů.

Business Insurance

Zdroj: Business Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články