Povodňová daň v Austrálii? Špatně!


			Povodňová daň v Austrálii? Špatně!
25.1.2011 Živly

Austrálie se pomalu začíná probouzet ze zlého snu, který někteří popsali jako největší přírodní katastrofu v australské historii. Politici začínají hledat finanční prostředky na to, jak najít peníze na náhradu škod "biblických rozměrů". Prvním nápadem politiků bylo zavést povodňovou daň pro všechny Australany.

Dalším z nápadů je založit speciální fond, který by se podobal tomu, který vznikl na Novém Zélandu v loňském roce poté, co město Christchurch postihlo ničivé zemětřesení.

Rob Whelan, generální ředitel Insurance Council of Australia (ICA) ve sdělovacích prostředcích uvedl, že rozhodně vítá debatu na téma stanovení přesných kritérií pojištění pro případ povodní, současně s tím ale varoval před názorem, že povodňová daň může ublížit těm, kteří mají své nemovitosti proti povodním pojištěné.

Odmítl také názor, že by zavedení daně mohlo odradit potenciální zájemci o nákup takového pojištění.

Claire Wilkinson na webových stránkách iii.org mu však oponuje s tím, že pokud bude daň skutečně zavedena, může nejen zvýšit náklady na pojistné, ale co je nejdůležitější: nespravedlivě potrestání budou právě držitelé současných pojistných smluv.

"Zavedení dodatečné daně rozhodně není cestou, jak posílit rozhodnutí klientů uzavřít kvalitní pojištění proti povodni. Je třeba si uvědomit, že i když povodňové škody jsou veliké, jen malá část populace žije v oblastech, postižených povodní. Není proto fér zavést povodňovou daň pro veškerou populaci," konstatuje Claire Wilkinson.

Bude na pojišťovnách, aby zodpovědně vytvořily takové produkty, které by v budoucnu dokázaly chránit lidi před majetkovými škodami z povodní.

Nejnovější čísla, která zveřejnila ICA, hovoří o tom, že pojišťovny v Austrálii vyplatí na škodách z povodní okolo 1,2 miliard dolarů. Některé odhady dokonce hovoří o 6 miliardách dolarů.

Jde o čísla, která vznikla ještě před tím, než se povodeň přesunula do státu Victorie. Navíc v odhadu nejsou zahrnuty průmyslové škody a škody následkem přerušení těžby.

iii.org

Zdroj: iii.org

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články