Povodňové mapy: Pojistitelé mění nástroj pro řízení rizika


			Povodňové mapy: Pojistitelé mění nástroj pro řízení rizika
14.9.2012 Škody

Zakoupením multilicence pro využívání aktuální datové sady se pojistitelům dostává do rukou skutečně moderní a účinný nástroj řízení rizika povodně.

Myšlenka řízení rizika povodně se na českém pojistném trhu poprvé objevila po povodních v roce 1997, které způsobily extrémně vysoký počet škod, a od té doby se téměř každoročně s větší, či menší intenzitou opakují. Od prvních pokusů vyhodnocování rizika povodně prostřednictvím zpětné analýzy škod pokročilo modelování rizika přes dosud využívaný pravděpodobnostní model RZ 2005, vytvořený společností Intermap Technologies, až k aktuálnímu modelu RZ 2011, který představuje využití nejmodernějších technologií a metod. K participaci na využívání aktualizované datové sady se přihlásilo sedm členských pojišťoven ČAP, které dohromady pokrývají cca 95 % trhu.

Modelování záplav

Datová sada RZ 2011 zcela nově obsahuje mapy pluviálních povodní (záplav), které dosud využívaná verze nedokázala namodelovat. Tyto mapy zobrazují území, kterým hrozí zaplavení kvůli intenzivním krátkodobým dešťům.

Využití

Datová sada RZ 2011 patří k nejpokročilejším systémům na správu rizika povodně v Evropě pro účely pojišťovnictví. V současné době disponují podobně přesným nástrojem jen trhy v opravdu vyspělých evropských zemích. Kromě pojišťoven, které systém využijí při příjmu rizika pro stanovení pojistných limitů a zejména pro stanovení pojistných sazeb, může model najít další uplatnění, a to například u soukromých osob při rozhodování o koupi či stavbě nemovitosti, u realitních kanceláří, developerských firem, u průmyslových podniků jakožto i ve veřejném sektoru, například u obcí a krajských úřadů při tvorbě ekonomicky zdravého územního plánu. Díky aktualizované datové sadě bude možné posoudit nejen, jak rozsáhlé zaplavení hrozí konkrétnímu objektu, ale např. také zda v případě povodně bude nutná evakuace obyvatel nebo zda lze předpokládat přerušení provozu ve výrobě.

Pojistitelé nyní stojí před zásadním úkolem, a to stanovit si, jakým způsobem nového nástroje využijí pro skutečně reálné nastavení výše pojistného a pojistných podmínek v majetkovém pojištění a pro vývoj nových pojistných produktů.

 

Ing. Marcela Machová

Specialistka neživotního pojištění

Česká asociace pojišťoven

 

Plné znění naleznete v časopise Pojistný obzor, který si můžete objednat na www.pojistnyobzor.cz. Přehled článků vycházejících v aktuálním čísle najdete ZDE

 

Pojistný obzor

Zdroj: Pojistný obzor

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články