Přes Česko se přehnala silná bouře, vyvracela stromy


			Přes Česko se přehnala silná bouře, vyvracela stromy
14.7.2011 Živly

Silná bouře, která postupovala přes území Česka, ve středních Čechách lámala stromy. Nejvíce řádila na Příbramsku a Benešovsku. Bouře vyvracela stromy i na Klatovsku. Několik jich spadlo i na chatky v kempu v Radešově na Šumavě. Bouře byla podle meteorologů extrémní počtem blesků, přístroje jich za večer napočítaly ke 40 000. V době nejsilnější bouřkové aktivity jich udeřilo až 315 za minutu. Kolem jedenácté hodiny večer už bouřková aktivita utichla.

Hasiči vyjížděli k více než dvacítce případů. Popadané stromy odstraňovali například v Rožmitále pod Třemšínem, Vysokém Chlumci nebo v Červeném Újezdu. Dramatická situace byla také v Novém Kníně, kde jednu ulici zaplavila voda.

Prudká bouře s přívalovým deštěm zaměstnala hasiče i v Praze. Jednotky vyjížděli hlavně k popadaným stromům a větvím, ze sklepů a dalších níže položených prostor odčerpávali vodu, na dvou místech v Praze zasahovali u vyhořelých trafostanic. 

S vyvrácenými stromy se potýkali také hasiči v Plzeňském kraji. Na Klatovsku v několika případech čerpali vodu, v jižních Čechách na pěti místech hořelo. Na 350 nahlášených událostí evidovali hasiči kvůli bouřkám v Jihočeském kraji. V drtivé většině šlo o likvidací spadlých stromů, řekl ředitel jihočeských hasičů Ladislav Bureš. Vyjížděli také k pěti požárům, které dokázali lokalizovat.

Bouřky, které zasáhly celé jižní Čechy, podle Bureše nikde neohrozily zdraví nebo životy lidí. V Bernarticích na Táborsku musel být ovšem kvůli bouřce evakuován letní dětský tábor. Na Vysočině vyjeli hasiči k více než dvěma desítkám událostí. Nejvíc problémů bylo na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. I v tomto kraji většinou odstraňovali stromy spadlé na silnice.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články