Ředitel japonské firmy TEPCO rezignoval


			Ředitel japonské firmy TEPCO rezignoval
23.5.2011 Živly

Japonská společnost TEPCO zaznamenala v loňském fiskálním roce rekordní ztrátu 1,25 bilionů jenů, v přepočtu 261 miliard korun. Do ztráty se společnost dostala kvůli katastrofě způsobené zemětřesením a následnou vlnou tsunami letos 11. března. V reakci na hospodářské výsledky rezignoval šéf společnosti TEPCO Masataka Šimizu. Právě on byl kritizován za špatné krizové vedení společnosti v době fukušimské havárie.

Japonsko se zmítá i nadále v potížích. Trápí ho nedostatek energie. I kvůli němu se podle agenturních zpráv výrobci automobilových součástek rozhodli přerušit výrobu v pracovním týdnu a přesunout jí na víkend.

Ztráta společnosti bude nakonec asi ještě mnohem vyšší. Zatím do ztrátové částky nejsou započítány náklady na opravu reaktoru ani odškodné, které budou muset firmy vyplatit obyvatelům z okolí Fukušimy a podnikatelům. Nejpravděpodobnějším řešením tak podle analytika zůstává zestátnění firmy formou např. navýšením kapitálu vydáním nových akcií.

„Jsou tlaky na to, aby japonské banky poskytovaly TEPCU finance za velice nízké nebo nulové úroky, nebo některé dluhy dokonce odpustit. To však nebude stačit, japonská vláda bude muset zasáhnout a investovat kapitál tak, aby společnost TEPCO přežila katastrofu,“ uvádí analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Reuters, Radiožurnál

Zdroj: Reuters, Radiožurnál

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS