Rozmary počasí posledních dnů: sníh, záplavy i požáry


			Rozmary počasí posledních dnů: sníh, záplavy i požáry
11.2.2014 Živly

Sněhové bouře, záplavy i požáry. Se všemi rozmary počasí se za poslední týden potýkají lidé na celém světě.

Evropa – povodně, mráz a sníh

Zatímco v České republice panují nadprůměrně vysoké teploty, okolní státy bojují s mrazy nebo dešti. 

  • Anglie: Jihozápad Anglie tento týden znovu bičují vichřice a silné deště. Vládní úřady varovali před rizikem dalších záplav. Ty už jihozápadní Anglii sužují více než měsíc. Také se vylívá řeka Temže nedaleko západní hranice Velkého Londýna. Do nemocnice muselo být dopraveno celkem 17 lidí. Ve městech Salisbury, Newbury, Bournemouth a Basingstoke bylo asi 670 domácností bez proudu. Premiér Cameron oznámil, že vláda pomůže zaplaveným oblastem 130 miliony liber. Meteorologové však předpovídají další deště. Do čtvrtka má podle odborníků napršet až 40 milimetrů nových dešťových i sněhových srážek.
  • Itálie: Na začátku února sužovaly především střední Itálii vydatné deště, na severu zase sníh. Obyvatelům Říma způsobila starost řeka Tibera. Ve čtvrti Aurelio u hranic s Vatikánem se sesunul podmáčený svah, který zasypal chudinské domky. Na severu Říma hasiči zachraňovali zhruba 30 lidí, kteří uvízli v zaplaveném obchodě. Pod vodou se tam ocitly i tratě příměstských vlaků. Na sever od Říma se také vylila řeka Aniene, která zaplavila hektary půdy. Italský zemědělský svaz odhaduje škody za miliony eur. Zahynuly dvě ženy a sedmiletá dívka.
  • Francie a Španělsko: Francouzské, španělské a portugalské pobřeží zase čelilo vzdemutému moři. V Hendye na jihu byl nápor rozbouřené vody tak silný, že na 100 metrech pobořil protipovodňovou stěnu. Podobná situace byla i na španělském pobřeží Atlantiku, na které se valily až desetimetrové vlny. Zničily například mořské muzeum ve městě Luarca. Ředitel muzea odhadoval škody za dva miliony eur.
  • Rakousko: Obyvatelé Rakouska čelili sněhové kalamitě, kvůli které byly uzavřeny některé železniční tratě a tisícovka obyvatel Štýrska a Korutan byla bez elektřiny.
  • Polsko: Také Polsko stále trápí velké mrazy. Od začátku roku hlásí 46 umrzlých. Na východě země bylo minulý týden kvůli přívalům sněhu odříznuto od okolního světa kolem dvaceti obcí.
  • Slovinsko: Ve Slovinsku bylo v důsledku rozmarů zimy během minulých týdnů až 200 000 lidí bez elektrického proudu. Prakticky celou zemi pokryl led a škody na převodových sítích a trafostanicích jsou značné. Uzavřeno bylo mnoho regionálních a místních silnic. Železniční doprava podle APA zkolabovalal téměř úplně. S obnovou přenosové sítě zemí pomáhali i ostatní evropské státy včetně České republiky. Ostravští hasiči k Lublani přivezli elektrocentrálu.V některých slovinských obcích byly přerušeny také dodávky pitné vody. Odstranění škod může podle Jakiče trvat měsíce.

USA a Japonsko – sněhová bouře

Další zimní bouře na severovýchodě Spojených států si minulý týden vyžádala nejméně dvě oběti na životech. Jen v pondělí bylo odloženo 4300 a zcela zrušeno 1900 letů. Tento týden čeká sněhovou bouři opět jihozápad Spojených států. Podle meteorologů by oblast od Texasu po Severní Karolínu mělo zasáhnout chladné počasí se sněhem a mrznoucím deštěm.

Také japonské hlavní město Tokio zasáhla o víkendu jedna z nejhorších sněhových bouří za posledních 45 let. Od soboty večer zasypalo metropoli 27 centimetrů sněhu. Úřady zatím hlásí nejméně 11 mrtvých a více než tisíc zraněných. Bouře také způsobila přerušení dodávek elektřiny u více než 20 tisíc domácností a také pozastavení leteckých spojů. Japonská meteorlogická služba musela kvůli počasí dokonce vydat varování, které naposledy vyhlásila před 13 lety, aby lidé nevycházeli z domů.

Austrálie – požáry

Jihovýchod Austrálie čelí zase nejhorším požárům za posledních pět let. Oheň už zničil desítky domů, stovky lidí se musely evakuavoat. Jeden z ohňů se dostal dokonce na předměstí Melbourne. Obyvatelé státu Viktoria bylo bez dodávek elektřiny a některá vlaková spojení byla přerušena. Žádné oběti ani zranění zatím nejsou hlášeny. Tamní policie zatím vyšetřuje devět případů žhářství, které mohly přispět k rozpoutání některých ze 150 ohňů zaznamenaných v posledních dnech. Premiér státu Viktorie Dennis Naphine uvedl, že je situace v regionu nejhorší od roku 2009, kdy lesní požáry usmrtily 173 lidí a zničily více než 2000 domů.

IDnes.cz, ceskatelevize.cz

Zdroj: iDNES.cz, ceskatelevize.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články