Ruské katastrofální záplavy už mají 171 obětí


			Ruské katastrofální záplavy už mají 171 obětí
8.7.2012 Živly

Ruské úřady stále upřesňují informace o obětech katastrofálních záplav na jihozápadě země. Jejich počet se už zvýšil na 171, z nichž nejméně 140 pochází z města Krymsk a záchranáři stále další mrtvá těla nacházejí. Pohroma zasáhla celkem asi 13 tisíc lidí. Postiženou oblast navštívil také prezident Vladimir Putin, který na 9. července vyhlásil státní smutek.

Velká voda v noci na sobotu zřejmě největší spoušť způsobila v oblasti u města Krymsk, kde záchranáři stále pátrají po pohřešovaných. Na místo dorazil prezident Vladimir Putin, aby si z vrtulníku prohlédl rozsah škod. Chtěl dohlédnout na záchranné práce a slíbil, že postup úřadů projde důslednou kontrolou. "Požádal jsem šéfa vyšetřovací komise, aby sem dorazil. Prověří jednání všech úředníků. Kdy a jak přišlo varování, kdy mohlo a kdy mělo přijít. A kdo co podnikl," podotkl prezident.

Mnozí vládu obviňují, že o katastrofě neřekla všechno. Mluví se o tom, že místní úřady nařídily otevřít přehradu a znásobily tak sílu přívalové vlny. Oficiální místa to popírají. "Odtok vody z přehrady není technicky možný. Tak byla postavena. Podle úřadu pro dohled nad životním prostřední je nádrž v běžném provozu," dodal Putin.

Putin poškozeným domácnostem slíbil finanční pomoc. Každá z rodin obětí podle něj obdrží kompenzace ve výši dva miliony rublů (více než 1,2 milionu korun). Nařídil také vyšetřování okolností dramatických událostí a na 9. července vyhlásil státní smutek.

Krasnodar na podobné záplavy nepamatuje. Za pár hodin spadlo tolik srážek jako jindy za celý měsíc a přívalové deště ochromily celý kraj. Lidé mluví o nejhorší katastrofě za několik staletí. Velká voda přišla uprostřed noci a bez varování, a lidé proto museli hledat úkryt na střechách a stromech, kde čekali na záchranáře.

·          

Hlavní fakta

· Krasnodarský kraj na jihozápadě Ruska postihly v noci na sobotu silné přívalové deště.

· Následné záplavy si vyžádaly život nejméně 171 lidí.

· Živel postihl asi 13 tisíc lidí.

· Největší spoušť způsobila voda u města Krymsk.

· Oblast navštívil prezident Vladimir Putin, nařídil vyšetřování a slíbil finanční pomoc postiženým.

· Úřady černomořského regionu hovoří o nejhorší katastrofě za několik staletí.

· Lidé v zasažené oblasti jsou nespokojeni s postupem záchranářů, úřady viní z nedbalosti. Na nebezpečí je prý nikdo neupozornil.

· Putin vyhlásil na 9. červenec státní smutek.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS