Sesuvy půdy zabily v Hirošimě 27 lidí


			Sesuvy půdy zabily v Hirošimě 27 lidí
20.8.2014 Živly

Nejméně 27 obětí na životech si vyžádaly sesuvy podmáčené půdy na kopcovitých předměstích japonské Hirošimy. Dalších deset lidí se podle úřadů pohřešuje.

Město na jihozápadě Japonska v noci na středu překvapily mimořádně prudké lijáky, které na hirošimském předměstí vyvolaly masivní sesuv půdy.

„Dal jsem příkaz k posílení záchranných týmů, a proto bude do terénu vysláno několik stovek vojáků,“ oznámil japonský premiér Šinzó Abe, který kvůli přírodní katastrofě přerušil dovolenou. Předseda státní komise pro veřejnou bezpečnost Keidži Furuja uvedl, že záchranáře podpoří celkem 600 vojáků.

Dřevěné domky neměly šanci

Sesuv půdy zasáhl hned několik čtvrtí Hirošimy. Většina tamních domů je postavena ze dřeva. Masy podmáčené půdy, která se dala do pohybu, dřevěná stavení doslova srovnaly se zemí.

„Jde o místa, kde se o nebezpečí vědělo. Nad Hirošimou spadly v posledních dnech rekordní srážky. Za této situace bylo vhodné odebrat se do úkrytů, ale to není vždy předvídatelné ani možné,“ řekl NHK japonský expert na přírodní katastrofy.

Japonsko v posledních týdnech zasáhla vlna mimořádných bouřek. Na některých místech spadlo podle tamních meteorologů tolik vody, kolik obvykle naprší za měsíc. Úřady obyvatele i nadále varují před sesuvy půdy, povodněmi, silným větrem nebo možným zásahem blesku.

idnes.cz

Zdroj: iDNES.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články