Smrtící zemětřesení v Íránu: 227 mrtvých, 1380 raněných


			Smrtící zemětřesení v Íránu: 227 mrtvých, 1380 raněných
13.8.2012 Živly

Írán postihlo v sobotu silné zemětřesení na severozápadě země. Podle nejnovějších údajů ministerstva vnitra při katastrofě zemřelo 227 lidí, 1380 lidí je zraněných. Uvedla to íránská tisková agentura FARS.

"Ačkoli s identifikací a pátráním po obětech jsme hotovi, jsou záchranáři stále v postižené oblasti a pomáhají lidem," řekl šéf záchranářů. Ministr vnitra Mostafá Mohammad Nadžár ujistil, že všechny přeživší se podařilo vyprostit a že pod troskami už nikdo nezůstal.

Podle Nadžára katastrofa vážně poničila "asi polovinu ze 600 vesnic v oblasti". Některé jsou postižené jen mírně, jiné otřesy prakticky srovnaly se zemí. Úřady v prvních hodinách po zemětřesení vybudovaly provizorní přístřeší pro 16 tisíc lidí.

Už dříve informovala íránská státní televize, že otřesy zcela srovnaly se zemí dvanáct vesnic a na šedesát dalších bylo zničeno z velké části.

Desítky tisíc lidí uposlechly radu úřadů a raději přečkaly noc venku. Pro ty, kdo o domov přišli, záchranáři v prvních hodinách po zemětřesení vybudovali provizorní přístřeší pro 16 tisíc lidí.

Podle agentury Irna v postižené oblasti už od soboty zasahuje 66 záchranářských týmů a 185 ambulancí, lokalizovat osoby uvězněné pod troskami se snažilo i sedm týmů se speciálně cvičenými psy. Agentura Fars napsala, že v mnoha oblastech byly přerušeny dodávky pitné vody a obyvatelům docházejí potraviny.

Záchranné operace dlouho komplikovaly tma a fakt, že otřesy zničily silnice a vyřadily pozemní i mobilní komunikační sítě. Zranění jsou ošetřováni v improvizovaných polních nemocnicích, ale také na ulicích a v parcích.

Počet mrtvých bude podle záchranářů ještě narůstat, protože mnozí zranění jsou v kritickém stavu.

Aktuálně.cz

Zdroj: Aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS