Tajfun Neoguri zabil dva lidi a míří na Kjúšú


			Tajfun Neoguri zabil dva lidi a míří na Kjúšú
9.7.2014 Živly

Japonskem prochází tajfun Neoguri. Na ostrově Okinawa za sebou zanechal nejméně dva mrtvé a statisíce evakuovaných lidí, dnes mírně zeslábl a pomalu se přesouvá nad ostrov Kjúšú. Meteorologové varují před přívalovými dešti, které by mohly vyvolat povodně a sesuvy půdy.

Během svého přechodu přes Okinawu zabil větrný vír nejméně dva lidi a dalších 30 se zranilo, většinou při pádech. Žádná zranění ale prý nejsou vážná. Zrušena byla většina leteckých linek, školy zůstaly zavřené. Zatímco v úterý úřady nařídily evakuaci přes půl milionu obyvatel ostrova, dnes se týká již "jen" okolo 200 000 lidí.

Rychlost větru v tajfunu mírně opadla ze 160 na 126 kilometrů v hodině. Večer by měl větrný zasáhnout ostrovy Kjúšú a Šikoku. I zde představuje nebezpečí, a to zejména kvůli dešťovým mrakům, které nese. Nové lijáky, během nichž by mohlo za dva dny napršet tolik vody, kolik normálně spadne za měsíc, by na Kjúšú mohly způsobit sesuvy vodou již nasycené půdy či povodně.

"Japonsko je na tajfuny zvyklé, ale říká se, že tajfun Neoguri je jeden z největších za poslední desítky let," doplňuje ředitelka českého centra v Tokiu Eva Takamine. "Lidé jsou vyzýváni k tomu, aby co nejméně vycházeli ven. Protože obrovské srážky v Japonsku způsobují sesun terénu, stěhují se do vyšších pater domů."

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články