Účet za japonské zemětřesení může dosáhnout 309 miliard dolarů


			Účet za japonské zemětřesení může dosáhnout 309 miliard dolarů
24.3.2011 Škody

Japonská vláda uvedla, že náklady na zemětřesení a tsunami, které zpustošily jihovýchodní pobřeží země, by se mohly vyšplhat až na 309 miliard dolarů. Japonské zemětřesení by se tak stalo nejnákladnější přírodní katastrofou.

Rozsáhlé škody na domech, komunikacích a firmách v sedmi prefekturách způsobily přímé ztráty, pohybující se v rozsahu od 198 miliard dolarů do 309 miliard dolarů. Takový je odhad, který včera učinila japonská vláda.

Odhad ztrát je v tomto případě výrazně vyšší než jiné odhady. Světová banka v pondělí uvedla, že škody by mohly dosáhnout 235 miliard dolarů. Investiční banka Goldman Sachs odhaduje škody ze zemětřesení na 200 miliard dolarů.

Japonská vláda do svého odhadu nezahrnuje dopady, způsobené přerušením dodávky elektrické energie a další náklady, vyvolané poškozením jaderné elektrárny. Celkový hospodářský dopad by tak mohl být ještě vyšší. Zmíněný odhad také opomíjí potenciální globální důsledky zemětřesení.
Vládní úředníci nicméně konstatovali, že dopady této katastrofy do ekonomiky mohou být zmírněny očekávaným růstem veřejných prací a staveb, jež postižený region vybudují zcela znovu.

Zemětřesení o síle 9.0 stupnice a tsunami 11. března zpustošila severovýchodní pobřeží Japonska, o život přišlo desetitisíce lidí a došlo ke krizi na jaderné elektrárně. Desítky tisíc lidí žijících v blízkosti elektrárny bylo evakuováno. Mnoho továren zůstvává zavřených a železniční tratě jsou neprůjezdné.

Toyota Motor Corp., světový výrobce automobilů č. 1, zastavila výrobu aut 14 března, protože nedokázala zajistit plynulé dodávky automobilových součástí, včetně pryžových dílů a elektroniky. Minulý týden počet nevyrobených vozů dosáhl 140.000.

Toyota ve středu uvedla, že spuštění výroby hybridního minivanu Prius bude v Japonsku z důvodu přerušení dodávky autodílů zatím odloženo.

Associated Press

Zdroj: Asssociated Press

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články