Unikátní japonský systém: Vláda v roli největšího zajistitele


			Unikátní japonský systém: Vláda v roli největšího zajistitele
14.3.2011 Živly

Pojistný trh ve Velké Británii by v souvislosti s katastrofálním zemětřesením a tsunami v Japonsku mohl čelit ztrátám, převyšujícím 3,1 miliard liber (87,6 mld. korun). Pro pojistitele by to byl jeden z nejtvrdších úderů v historii. Uvedl to deník The Telegraf.

S mimořádně zajímavou zprávou přišel City A.M. Podle analýzy, kterou dnes zveřejnil, by velkou část nákladů mohla nést japonská vláda. Ta totiž poskytuje pojištění zajišťovnám pro případ zemětřesení a to až do výše 41,8 miliard liber (1 181,18 mld. korun).

Na základě tohoto unikátního japonského zajišťovacího systému by úhrada za většinu ztrát, způsobených zemětřesením, přešla na národní zajistitele a ti by postoupili náklady za škody, způsobené zemětřesením, japonské vládě.

Jak uvedl City A.M., ve skutečnosti to může znamenat, že účty za škody, způsobené jedním z nejnákladnějších zemětřesení v historii Japonska, dopadnou citelněji na vládu než na privátní zajistitele.

Munich Re uvedl, že potřebuje nějaký čas na to, aby stanovil alespoň přibližně ekonomické ztráty stejně jako částky, které bude platit individuálním zajistitelům.

"Naše myšlenky i sympatie jsou v tuto chvíli s japonským lidem, který prožívá nepředstavitelné utrpení vzhledem ke katastrofě, která zemi postihla," konstatoval generální ředitel Munich Re Nicholaus von Bomhard a dodal: "Munich Re má dobré obchodní vztahy s japonskými pojišťovnami již od roku 1912. Jsme našim japonským klientům i celé zemi nablízku a společně si dokážeme poradit s obrovskými ztrátami."

V tiskovém prohlášení, jež Munich Re zveřejnil, se zdůrazňuje, že situace není zcela jasná, průběžně se mění, takže je příliš brzy na to odhadovat ekonomické ztráty i pojištěné škody.

Insurance Times

Zdroj: Insurance Times, City A.M.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články