USA a východní Evropu opět trápí mrazivé počasí


			USA a východní Evropu opět trápí mrazivé počasí
31.1.2014 Živly

Po necelém měsíci se do Spojených států vrátilo mrazivé počasí a přívaly sněhu. V těchto dnech počasí ochromilo jižní část země. Pět států se potýká s dopravní kalamitou a byl vyhlášen stav nouze. Příliv arktického vzduchu od severu přinesl prudký pokles teplot až k mínus 34 stupňům Celsia. Letiště v New Orleans je uzavřené stejně jako většina úřadů a škol v oblasti.

Stav nouze vyhlásily státy Georgie, Louisiana, Mississippi, Severní Karolína a Jižní Karolína. Studená fronta má zasáhnout i Floridu. Zrušeny byly tři tisíce letů, další stovky byly odloženy. V Alabamě přišlo při hromadných haváriích pět lidí o život. Ledovka překvapila i řidiče v Texasu, kde kvůli ní bouralo přes 150 aut za jediný den.

Nepříznivé počasí netrápí pouze jih USA, ale také východní Evropu. V Bulharsku už jsou nahlášeny čtyři oběti. Sněhové bouře komplikují na Balkáně dodávky elektřiny i dopravu. Podle agentury AP byl včera v Moskvě zatím nejchladnější den roku, kdy naměřená teplota byla mínus 22 stupňů Celsia. Husté sněžení a silný vítr způsobily, že jsou desítky vesnic ve východní části Bulharska bez dodávek eletřiny a vody. Záchranné týmy se snaží dopravit zásoby jídla do odlehlých oblastí.

Sníh napadl také v Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře, což je v tomto regionu velmi neobvyklé. Silné sněhové bouře v posledních dnech zasáhly také Rumunsko, kde bylo zrušeno vyučování na mnoha školách a ochromena byla silniční i železniční doprava, která hlásí více než 160 zrušených spojů na jihu a východě země. Zhruba 5000 lidí na jihu Rumunska je bez elektřiny.

iDNES.cz, České noviny

Zdroj: iDNES.cz, České noviny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články