V Austrálii probíhá největší evakuace v dějinách země


			V Austrálii probíhá největší evakuace v dějinách země
6.2.2012 Živly

Hladina vod stoupá v částech státu Queensland na severovýchodě Austrálie, který chvatně dokončuje největší evakuaci ve svých dějinách. V zaplavených oblastech byla posílena přítomnost policie, aby se zabránilo rabování. Povodně údajně už mají i první oběť.

Stala se jí žena, jejíž auto voda smetla na silnici severně od St. George. V přehradě jižně od St. George se také utopilo osmnáctiměsíční dítě, ale podle místních úřadů toto neštěstí s povodněmi nesouviselo. Tisíce Australanů musely opustit domovy, když rozsáhlé povodně zaplavily oblasti, které se ještě zcela nevzpamatovaly z loňských ničivých povodní. K nejohroženějším dnes patří město St. George na jihu státu Queensland, odkud už utekla většina obyvatel. Zůstalo jen zhruba 400 lidí, kteří se chtějí navzdory povinnému příkazu k evakuaci pokusit zmírnit škody napáchané povodní.

Starostka Donna Stewartová novinářům řekla, že rozvodněná řeka Balonne, která St. George zaplavuje už potřetí za poslední dva roky, dosáhla výšky 13,48 metru a její hladina nadále stoupá. Podle meteorologů by mohla kulminovat na 15 metrech a překonat tak hráz vysokou 14,5 metru. Tím by byla ohrožena i další města jižně od St. George včetně Cunnamully a Dirranbandi.

ČT24


Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS