V Děčíně ochránili městskou knihovnu tím, že ji řízeně zatopili


			V Děčíně ochránili městskou knihovnu tím, že ji řízeně zatopili
18.6.2013 Živly

"Děčín je jedním z měst nejvíce postižených povodněmi. Mezi nejohroženější budovy patřila jeho městská knihovna. Byla také zatopena - ale jinak než ostatní budovy. Šlo o tzv. řízené zatopení: čistou vodu napustili do spodních prostor ještě předtím, než se tam dostal kalný a špinavý živel.

"Díky využití metody řízeného zatopení by však knihovna měla být zanedlouho v původním stavu. Hasiči napustili suterén čistou vodou, čímž zabránili vniknutí zakalené vody, a zároveň tím budovu ochránili staticky. V budově je aktuálně vlhko, ale čisto. Odborníci předpokládají úplné vyschnutí při použití vysoušečů zhruba do 14 dnů," uvedl generální ředitel Triglav Pojišťovny Petr Baný.

"Mám ještě poměrně živou vzpomínku na povodně v roce 2002. Tehdy byla metoda řízeného zatopení využita pro likvidaci škod v hotelu Hilton Prague. Jinak není tento postup v Česku moc znám. Budova musí být totiž vybavena protipovodňovými dveřmi, které brání propouštění vody ven. Z tohoto důvodu nelze řízené zatopení využít v domácnosti, která běžně protipovodňové dveře nemá,"vysvětlil Baný.

Na obrázku je městská knihovna v Děčíně v době, kdy ještě byla plná vody (čisté).

 

Triglav

Zdroj: Triglav

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články