V Japonsku se vášnivě debatuje, kdo zaplatí účet za Fukušimu


			V Japonsku se vášnivě debatuje, kdo zaplatí účet za Fukušimu
20.5.2011 Živly

Japonská energetická společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco) je v současné době zapojena do vášnivé debaty o odpovědnosti za škody a jakou částku je povinna platit za havárii v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi .
Japonská vláda již nařídila TEPCO zaplatit každé ze 48 000 rodin, které žily ve 30 kilometrové vzdálenosti od elektrárny, odškodnění v přibližné výši 12 000 eur. To je však jen začátek obrovského účtu za odškodnění. Očekává se, že to zvýší sazby pojistného pro japonské města a obce a může to rovněž výrazně ovlivnit světový pojistný trh.

TEPCO je obrovská firma s více než 38 000 zaměstnanci. Celková aktiva firmy se pohybují okolo 160 miliard eur. Nicméně ani  firma  této velikosti si nemůže dovolit hradit všechny vzniklé ztráty.

TEPCO předložila japonské vládě formální žádost o finanční pomoc, aby se dokázala vypořádat s dramaticky rostoucími náklady kompenzace.

Následkem zemětřesení, které způsobilo havárii v jaderné elektrárně, mnoho velkých japonských firem muselo vzhledem k přerušení dodávky elektrické energie přerušit provoz. Fungovat přestaly i dodavatelské řetězce.

Mnoho firem a mezinárodních společností navíc závisí na dodávce součástek nebo zboží, jež se vyrábí v Japonsku. Podniky, investoři a bankéři teď chtějí získat zpět část svých ztrát prostřednictvím podniků jako je TEPCO.

Přímým důsledkem událostí v závodě Fukushima je zastavení provozu v jaderné elektrárně Hamaoka. Japonský elektrárenský koncern Chubu Electric Power vypnul poslední reaktor jaderné elektrárny Hamaoka, kterou vyřadil z provozu na žádost vlády z počátku tohoto  týdne. Hamaoka leží v oblasti, v níž se dají očekávat mohutná zemětřesení i přívalové tsunami.   Navíc se považuje za příliš nebezpečnou vzhledem ke stáří svých reaktorů.

Odhadované celkové ekonomické ztráty, způsobené japonským zemětřesením, se pohybují mezi 200 až 300 miliardami dolarů. EQECAT tak aktualizovala svůj předchozí odhad nákladů na zemětřesení z původních 22 až 39 miliard.
Předmětem diskuse, která je v současné době zuří v Japonsku mezi podniky a podnikateli a v politických kruzích je, kdo účet za přírodní katastrofu uhradí.

Business Insurance

Zdroj: Business Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS