V jižním Chile vybuchla sopka Calbuco. Evakuováno je tisíce lidí


			V jižním Chile vybuchla sopka Calbuco. Evakuováno je tisíce lidí
23.4.2015 Živly

Sopka Calbuco se naposledy probudila před 42 lety. Nyní opět chrlí kouř a prach na slabě obydlenou horskou oblast na jihu Chile.

 

Chilské úřady vyhlásily v 18:00 tamějšího času červený poplach, který následovala silná erupce. Oblast se nalézá přibližně 1000 km jižně od hlavního města Santiago.

 

 

 

 

 

Úřady doposud evakuovali rádius 20 km, což představovalo přibližně 4 000 lidí. Z nejbližšího velkého města Ensenada bylo evakuováno 1 500 lidí. Zatím nedošlo k žádným ztrátám na životech. Nebyly potvrzeny ani žádné padající kameny, případě lávové jazyky. Vlivem větru nyní kouřový oblak míří do Argentiny. Kvůli hustému oblaku prachu a popílku zrušila letiště všechny vnitrostátní lety. Zrušena byla rovněž výuka na školách poblíž nebezpečné oblasti.

 

 

Calbuco explodovala naposled v roce 1972 a je zařazena do první trojice z 90 nejnebezpečnějších Chilských aktivních sopek.

A jak je to s pojištěním proti výbuchu sopky?

I když Česká republika je, co se sopečné aktivity týče, velmi klidná a bezpečná, není problém se proti výbuchu sopky pojistit i u nás. Například jste-li živnostník, můžete se proti výbuchu sopky pojistit v rámci nového produktu pojišťovny UNIQA a produktem BALPO Standard SME. Výbuch sopky se řadí do živelných katastrof vedle povodní, záplav či zemětřesení.

Inernetový online portál pojisteni.smarteo.cz také nabízí připojištění plavidel proti škodám při výbuchu sopky.

Výbuch sopky může napáchat škody na plavidle přímou souvislostí, tím je myšlena například škoda, kterou může způsobit popílek nebo horká láva nebo nepřímou souvislostí, čímž se myslí doprovodné jevy jako jsou vlnobití apod. Na všechna tyto rizika vzniku škody je možné se připojistit. Předmětem připojištění jsou plavidla, která jsou využívána k rekreačním nebo i podnikatelským záměrům. Připojištění se sjednává na konkrétní územní platnost, vzhledem k tomu že na našem území výbuch sopky nehrozí je připojištění nejčastěji sjednávané v rámci území Evropy a Středozemního moře, případně na jinou oblast.

Zdroj: The Guardian, News

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články