Velká voda ohrožuje Česko


			Velká voda ohrožuje Česko
22.7.2011 Živly

Vydatné srážky a zvýšené hladiny řek nadále ohrožují obyvatele tuzemských krajů. Zatímco na severu a západě Čech řeky v současnosti kolísají, postupující srážky zvedly povodí Moravy. Stav ohrožení platí v Libereckém kraji nadále na třech řekách - Smědé v Předláncích, Řasnici ve Frýdlantu a Jizeře v Jablonci nad Jizerou.

Třetí stupeň povodňové aktivity vodohospodáři mapují také na Divoké Orlici a Dědině na Rychnovsku ve východních Čechách. Nově hlásí stav ohrožení řeka Morava v Raškově. Ve východní části republiky nepřestává pršet, srážky mají ustávat jen pomalu. Aktuální informace o stavu vodních toků naleznete na stránkách ČHMÚ nebo Povodí Labe.

V Jizerských horách ráno znovu vydatně pršelo, srážky se však postupně přesouvají na východ a ovlivňují toky v Orlických horách, Jeseníkách a Beskydech. V Raškově stoupá hladina Moravy podle místních asi 10 centrimetrů za hodinu.

V povodí horní Berounky a horní Vltavy, kde se řeky rozvodnily ve čtvrtek, očekávají meteorologové mírné poklesy. "Vlivem dotoku ale bude mírně stoupat dolní úsek Berounky s dosažením 1. stupně povodňové aktivity," uvedl ČHMÚ. Mírně stoupne i Vltava na dolním toku, nedosáhne ale ani prvního povodňového stupně.

Hladiny řek v Plzeňském kraji, které se ve čtvrtek po vydatných nočních srážkách zvedly až na třetí povodňové stupně, dál klesají. Nadlimitní stavy jsou už jen na Klabavě na Rokycansku a na Úslavě v Plzni-Koterově. Klabava má v Nové Huti první a Úslava v Koterově druhý povodňový stupeň, řekl Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"Hladiny řek jsou na mírném poklesu. A měly by snad dál klesat. Možná ještě budou slabší srážky, které by mohly zpomalit pokles Úslavy v Koterově," řekl. Není také vyloučeno, že o něco ještě stoupne Berounka v Plzni na Bílé Hoře po soutoku všech plzeňských řek.

ČT 24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články