Větrná smršť ochromila severní Čechy a způsobila škody za miliony


			Větrná smršť ochromila severní Čechy a způsobila škody za miliony
1.4.2015 Živly

Silný vítr, který se přes Českou republiku přeháněl již od pondělí 30. března, způsobil řadu škod na celém našem území. Poryvy větru, dosahující až 112 km/h, způsobily škody za miliony a ochromily tisíce domácností výpadky proudu.

 

Počasí, jakoby se připravovalo na první aprílový den již od pondělí. Výrazné změny teplot doprovodil silný vítr, který na šumavském Churáňově dosahoval síly až 112 km/h. V důsledku toho varoval Národní park Šumava všechny návštěvníky před pády stromů a větví. Ty nepadaly jen na jihu Čech, ale i na severu, kde poškodily elektrické sítě a ochromily tak tisíce domácností i vlakovou a silniční dopravu.

 

Hasiči zatím zaznamenaly 771 výjezdů, v důsledku silného větru což je pětkrát více než je běžné. Vítr trhal i střechy a například v Bílovci vítr utrhl z domu celý krov. Na Znojemsku zase kvůli utržené střeše evakuovali dům pro seniory. Doslova bez střechy nad hlavou se tak ocitlo přes čtyřicet lidí. Silný vítr, který zasáhl Českou republiku, způsobil škody za několik miliónů. Jde hlavně o poškozené střechy, auta a další majetek poničený popadanými větvemi a stromy. Například Česká pojišťovna má zatím za poslední dva dny nahlášeno na 160 škod za celkem čtyři milióny korun.

 

Během pondělí i úterý odstraňovali energetici velké množství poruch způsobených větrem. Nejhorší byla situace v západních Čechách, kde energetici vyhlásili v šesti okresech Plzeňského a Karlovarského kraje kalamitní stav, řekla regionální mluvčí ČEZ Michaela Jirovcová. Kalamitní stav vyhlásili energetici kvůli vysoké poruchovosti v okresech Domažlice, Klatovy a Tachov v Plzeňském kraji a v Karlovarském kraji v okresech Cheb, Karlovy Vary a Sokolov.

 

Kalamitní stav platil od 21. hodiny (31. 3. ) v celém Libereckém kraji. Kvůli silnému větru energetici musí řešit velké množství poruch na elektrickém vedení i nadále a předpokládá se, že vyčíslení škod půjde ještě značně nahoru.

 

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: ČTK, Právo

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články