Záplavy černomořské oblasti Ruska si vyžádaly desítky obětí


			Záplavy černomořské oblasti Ruska si vyžádaly desítky obětí
7.7.2012 Živly

Nejméně 99 lidí se utopilo při záplavách v černomořské oblasti Ruska. Turistickou oblast Krasnodar totiž zasáhly prudké deště. Nejvíc obětí hlásí krymský okres. Kvůli povodni je omezen také provoz přístavu Novorosijsk. Téměř 22 tisíc lidí se ocitlo bez elektrického proudu a v oblasti zkolabovala doprava. Povodně zasáhly podle úřadů celkem 13 tisíc lidí. Od pátku do dnešního dopoledne napadlo 280 milimetrů srážek, což je zhruba měsíční průměr. Situace v oblasti se podle posledních informací stabilizovala, pátrací akce ale nadále pokračují.

Velká voda způsobená přívalovými dešti zatopila stovky domů. Ruské úřady přesto doufají, že do večera se situace uklidní. "Nejsložitější situace je v Krymsku. Třetina domů je tam pod vodou. Na cestě jsou záchranáři. Rozhodli jsme se také povolat dvě letadla a tři vrtulníky z Moskvy," uvedl ředitel regionálního ministerstva pro mimořádné situace Alexandr Kožlikin. Právě v Krymsku bylo nalezeno až 67 obětí, další těla pak v Novorosijsku a v Gelendžiku, které patří mezi vyhlášená letní letoviska.

Ministerstvo pro mimořádné události vyhlásilo v Gelendžiku pohotovost. Z bezpečnostních důvodů bylo dočasně uzavřeno 17 dodavatelských stanic elektrického proudu, takže bez elektřiny je na 22 tisíc lidí. Policie musela nasadit posily, aby zamezila rabování. V novorosijském přístavu dnes pozastavili nakládku ropy a vedení přístavu se sešlo na mimořádném jednání. "Omezili jsme nakládku, přístav je v nejnižší části města, sesouvající se půda směřuje k němu. Začalo znovu pršet, více informací sdělím po jednání," řekl mluvčí přístavu Vladimir Sidorov.

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS