Záplavy na Balkáně si vyžádaly 44 obětí


			Záplavy na Balkáně si vyžádaly 44 obětí
19.5.2014 Živly

Záplavy na Balkáně si vyžádaly už nejméně 44 lidských životů. S odvoláním na místní úřady to uvedla agentura AFP. Situace v Srbsku a v Bosně a Hercegovině se však podle posledních zpráv mírně zlepšila a hladiny většiny řek už kulminovaly, někde dokonce klesají. Úřady mluví o nejhorších záplavách za posledních 120 let. Podle meteorologů by měly hladiny začít klesat, protože už neprší a intenzivnější srážky se nečekají ani v nejbližší době. Celkem bylo v Srbsku evakuováno na 20 000 lidí, informovala agentura AFP.

Někde ovšem hladiny toků ještě nedosáhly svého maxima - platí to třeba pro srbské hlavní město Bělehrad a pro západ země, kde jsou tisíce příslušníků záchranných složek stále v pohotovosti. Velké nebezpečí podle úřadů představuje riziko sesuvů půdy, a to hlavně v kopcovité Bosně a Hercegovině.

Klidnější situace panuje i v Bosně a Hercegovině, kde záplavy ohrožovaly celou třetinu ze zhruba 1,2 milionu tamních obyvatel. Energetický koncern EPB uvedl, že dodávky proudu běží opět normálně. Úřady ale varovaly, že kvůli podmáčené půdě hrozí riziko sesuvů. List Dnevni Avaz napsal, že uzavřeno je osm hlavních silničních tahů.

Výši hmotných škod chtějí v Srbsku a Bosně spočítat do středy: už nyní se odhaduje, že jen na srbské straně povodně způsobily škody za více než miliardu eur (více než 27 miliard korun).

lidovky.cz

 

Zdroj: lidovky.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články