Zemětřesení na Novém Zélandu: nejnákladnější katastrofa od roku 2008


			Zemětřesení na Novém Zélandu: nejnákladnější katastrofa od roku 2008
25.2.2011 Živly

Zemětřesení na Novém Zélandu může být pro pojišťovny nejnákladnější přírodní katastrofou od roku 2008. Pojištěné škody z úterního zemětřesení mohou dosáhnout 12 miliard dolarů.Uvedl to Michal Huttner, analytik JPMorgan Chase & Co jako informaci, určenou klientům. Za nejnákladnější škodu, způsobenou řáděním živlů, se zatím považuje hurikán Ike, který postihl USA v roce 2008 a způsobil podle Insurance Information Institute pojištěné škody za 19,9 mld. dolarů.

Zemětřesení, které postihlo tento týden Nový Zéland, dosáhlo 6.3 supně Richterovy stupnice. O život přišlo 113 lidí. Dalších 2500 lidí je hospitalizováno. Celkové škody, způsobené zemětřesením, se odhadují na 16 mld. dolarů. Zemětřesení zničilo velkou část budov především ve městě Christchurch, což je druhé největší město na Novém Zélandu.

"Poškozeny mohou být dokoce i stavby, které dosud stojí, protože může být vážně narušena jejich statika," uvedl Huttner a dodal, že zveřejněný odhad pojistných škod je velmi konzervativní, protože je založený na základě analýzy nákladů, které vynaložili zajistitelé na předcházející zemětřesení.

AIR Worldwide odhadl pojištěné škody ze zemětřesení na Novém Zélandu na částku, pohybující se v rozsahu od 3,5 do 8 mld. dolarů.

Přírodní katastrofy, včetně zemětřesení, povodní a lesních požárů, způsobily v roce 2010 pojištěné škody za 37 mld. dolarů, což je významný růst od roku 2009, kdy to bylo 22 mld. dolarů.

Bloomberg, ČT 24, iii

Zdroj: Bloomberg, ČT 24, iii

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články