Zemětřesení v Turecku


			Zemětřesení v Turecku
24.10.2011 Živly

Nedělní zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály, které udeřilo ve východním Turecku asi 35 kilometrů severně od města Van, si vyžádalo už nejméně 217 mrtvých a 1 090 zraněných.

Nejnovější bilanci otřesů sdělil podle agentur AFP a AP novinářům premiér Recep Tayyip Erdogan, který se vydal do postižené oblasti. Podle jeho upřesnění zahynulo sto lidí v provincii Van a sto sedmnáct v okrese Ercis. Český konzul v Ankaře Viktor Michalík sdělil, že zatím nemá žádné informace o tom, že by zemětřesení postihlo občany České republiky.

Zemětřesení o síle 7,2 stupně udeřilo v dané oblasti v neděli po poledni a během dalších hodin pak bylo údajně následováno až sedmdesáti otřesy o síle 4,2 až 5,6 stupně. Turecká seizmologická observatoř Kandilli tak odhaduje, že by se počet možných obětí mohl vyšplhat až na tisíc osob.

V obou nejvíce postižených městech Van a Ercis údajně uboze vybavené záchranářské týmy spolu s vojáky vyprošťují z trosek zřícených budov jedno tělo za druhým. Také sami obyvatelé vyzbrojení lopatkami horečně hledají ve světle reflektorů a baterek v sutinách své blízké, neboť zpod trosek se neustále ozývají volající a sténající lidé.

ČT 24

 

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články