Neúprosný pohled do „zkouškového“ kalendáře. Květen se kvapem blíží!


			Neúprosný pohled do „zkouškového“ kalendáře. Květen se kvapem blíží!
3.3.2021 Pojistný trh

Je počátek prvního jarního měsíce. Všichni očekáváme více sluníčka a možná také optimismu. Ale pozor, ani se nenadějeme a bude se neúprosně blížit poslední květnový den, kterým skončí přechodné období pro zprostředkovatele pojištění vyplývající z novely zákona o distribuci pojištění a zajištění.

Podívejme se nejprve na fakta:

  • Není pravděpodobné, že by se přechodné období prodloužilo. Ani v případě zkoušky odborné způsobilosti pro realitní makléře, nedošlo k prodloužení. Realitní makléři musejí podle zákona změnit živnost z volné na vázanou. Pokud to neudělali nebo neudělají, oprávnění k poskytování realitního zprostředkování ve volné živnosti jim 3. března 2021 zanikne.
  • Hygienická opatření vlády spíš směřují k dalšímu omezení než k rozvolnění, což ovlivňuje možnost konání větších termínů. V úvahu přichází nyní pouze varianta 10 osob na jednom místě, což prakticky znamená 9 účastníků, jeden člen komise na místě a dva členové komise vzdáleně. Samozřejmostí je rouška FFP2 po celou dobu zkoušky.
  • Počet osob, které zkoušku potřebují absolvovat, se velmi těžko odhaduje, ale může to být více než 10 tisíc poradců, včetně zaměstnanců bank a pojišťoven.
  • Úspěšnost zkoušek se pohybuje na úrovni kolem 66 %. To znamená, že přibližně každý třetí účastník musí zkoušku opakovat. A před opakováním zkoušky je vhodné si nechat čas na přípravu.
  • V případě, že jsem dlouholetý zprostředkovatel pojištění a mám kmen klientů, mohu po 31.5.2021 přijít o následné provize, protože nebudu splňovat podmínky výše citovaného zákona. U ČNB již nebudu moci být registrován.
  • Poradci jsou někdy mistři „prokrastinace“, takže i letos v květnu lze očekávat opozdilce a jednotlivce, kteří jsou zvyklí vše nechávat na „poslední chvíli“.
  • Měsíce březen, duben a květen 2021 mají celkem 64 pracovních dnů (23, 20 a 21 dnů). Je to hodně, nebo málo?

Mohlo by vás zajímat: Anketa osobností trhu: Jak se pojišťovnictví pere s pandemií koronaviru?


Co z toho vyplývá?

  • Mohu využít alternativní možnosti a přihlásit se na distanční formu zkoušky, kterou už některé akreditované osoby nabízí.
  • Budu mít jistotu, že se zkouška bude konat, nemusím nikam cestovat, zkoušku vykonám v místě, kde se budu cítit komfortně, klidně i z domova. Odpadne mi sezení v roušce. A pokud nemám jistotu, že mám doma kvalitní signál internetu, mohu zkoušku vykonat třeba ve firemní v kanceláři, kde mám větší jistotu spojení.
  • A pokud jsem již například přihlášen na zkoušku v následujících měsících, mohu se nyní přehlásit, zahájit samostudium a zkoušku si naplánovat tak, že ji zvládnu vykonat bez stresu. Plánovaný termín v sále může být zrušen a možná nebude časem jednoduché se přihlásit na prezenční termín.
  • Některé akreditované osoby mají stejnou cenu za zkoušku v případě distanční a klasické prezenční zkoušky. Pak se přechod mezi těmito typy zkoušek obejde bez doplatku, nebo přeplatku.

Přeji vám mnoho úspěchů při vykonání zkoušky odborné způsobilosti.

Ing. Miroslav Škvára, MBA
Vedoucí obchodního oddělení
VECTOR Certifikace s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články