Postřehy Evy Gmentové: Jsem mentor… co to znamená?


			Postřehy Evy Gmentové: Jsem mentor… co to znamená?
4.8.2021 Spektrum

Jsem mentor. Už dlouho. A už dlouho tohle slovo používám. Až dnes jsem se ale v jednom článku dozvěděla, co znamená.

To je samozřejmě humor. Vím, co znamená, a vím, k čemu lidi mentora potřebují. Ten článek, jak už to tak obyčejně a bohužel bývá, není nic jiného než zaplacená reklama, jak všichni, ale opravdu všichni potřebujeme mentora, a samozřejmě úplně na všechno. Třeba na to, jak naskočit zpátky z mateřské do pracovního procesu. Muži prominou, ale výrazy mateřská dovolená a zpět do pracovního procesu může zaujmout jen muže. Mateřská a péče o dítě nemá s dovolenou nic společného. A že by ženy, které jsou doma s dětmi, nebyly v pracovním procesu? To může říct jen ten, kdo nikdy neorganizoval rodinu o více členech – dětech a manželovi. Žena, která se ocitne doma s dětmi, se musí lusknutím prstu ze dne na den stát nejlepším organizátorem a manažerem na světě, aby zvládla děti, manžela, rodinu, domácnost a případně dům, zahradu a třeba i hospodářství se slepičkami, psem a kočkou. Tahle žena, pokud se nehroutí od porodu, potřebuje mentora? Určitě ne, ta může organizační dovednosti, získané tvrdou realitou, sama učit na potkání.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Kooperativa slaví 30 let. Vladimír Mráz se ohlíží na její historii


Žena, která nabízí ženám „mentoring“ k návratu do práce, neví, co obnáší mít děti a organizovat školu, školku, vaření, nakupování, starost o domácnost, kroužky dětí, zájmy manžela, babičky, dědečky a sama sebe. Žena, která projde mateřskou „dovolenou“ bez ztráty kytičky, nepotřebuje mentoring o tom, že ráno musí vstát a jít pracovat. Moje dcera s dvěma malými dětmi mě pravidelně budí zprávami a emaily po sedmé ráno. Občas bych ji za to nejraději zakopala do země, zvlášť pokud mohu spát a nic mě ráno nečeká, ale na druhou stranu – vzpomenu si na sebe a na ni ve věku tří let, kdy vstávala v půl šesté, a už se ničemu nedivím.

Co je vlastně mentoring? Předávání zkušeností a znalostí mentorem menteemu. Dle mého jednoduchého a obyčejného chápání je to předávání odborných zkušeností někomu, kdo zatím neměl možnost je získat praxí nebo studiem.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko


V článku dále píšou, že menteeho můžeme zkušenostmi a know-how nakopnout. No to tedy promiňte, tohle přirovnání se mi nelíbí. Nakopnout se jděte někam jinam. Třeba do tělocvičny, tedy pokud vám nevadí, že vás někdo bude nakopávat. Nastartovat, nakopnout a podobně, to jsou výrazy neslučitelné s lidmi. My lidi přece nejsme stroje, které se startují, nakopávají nebo fungují. Jsme lidi. My jsme přece originály, které uvítají, když je jiné originály poučí, když od jiných originálů získají informace, pobaví se s nimi, proberou s nimi jejich zkušenosti. My lidi přece potřebujeme sociální kontakt, poslouchat druhého a z jeho řeči si vzít něco pro sebe, pro své vnímání, pro svou práci, pro svůj život. My lidi přece rádi čteme a posloucháme zkušenosti druhých lidí, ať starších a moudřejších, nebo jen zkušenějších. Nepotřebujeme nakopávat ani do zadní části těla, ani nikam k výškám…

Jako dítě jsem nechápala rčení, že zkušenosti jsou nepřenositelné. Dnes vím, že nejsou. Ale pokud jsme otevřeni naslouchat zkušenějším, pak máme šanci se některým negativním zkušenostem vyhnout. Ty pozitivní nás zase zavedou dál. A pokud máme štěstí, zkušenosti zkušených a myšlení mladých a nezatížených může věci změnit a přinést inovace i tam, kde jsme je nečekali.

Mentoring by neměl být o tom, že zkušený přenese své zkušenosti a know-how, ale že mentor a jeho žák najdou novou cestu. Mentoring by neměl být o tom, že budeme druhým říkat, jak mají co dělat – spočívá v tom, že budeme sdílením zkušeností rozvíjet jejich potenciál, schopnosti a dovednosti.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Brexit a jeho vliv na pojišťovnictví


Nemusíme nikomu říkat, jak má co dělat. Stačí jen ukázat způsob, jak přemýšlet, jak vidět věci z jiného úhlu. To je mentoring – ukázat jiný úhel pohledu, jinou cestu, jiný názor… Mentoring je určen tomu, kdo se nebojí jiného názoru. Těm, kdo si jdou slepě za svým, mentoring nic neřekne. Stejně tak neřekne nic těm, kdo jsou si neochvějně jisti svou výjimečností. Těm přeji, ať je jejich výjimečnost vede zdárně k vrcholu a chyby a omyly ať jsou jim skvělými učiteli.

Mentoring má význam jen pro ty, kdo chtějí naslouchat. Naslouchat nám, kteří jsme zkušenější o rozbitá kolena a odřené lokty.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka 
E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články