Ubylo smrtelných nehod i havárií s těžce zraněnými


			Ubylo smrtelných nehod i havárií s těžce zraněnými
16.4.2020 Tiskové zprávy

Podle Indexu bezpečnosti silnic měla v loňském roce nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy, stejně jako v roce 2018, Olomouc. Na následky dopravních nehod tu v roce 2019 nezemřel ani jeden člověk. Na špici žebříčku okresních měst se umístila hned tři z nich - Domažlice, Prachatice a Tachov. Ta se za uplynulý rok mohou pochlubit tím, že se na jejich území nestaly smrtelné nehody, ani nehody s těžkými zraněními. Index bezpečnosti silnic vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti těchto měst. Index je vztažený k počtu obyvatel daných měst.

Nehod, které měly za následek vážná zranění, v loňském roce na silnicích krajských a okresních měst ubylo o 16 %. Nepatrně se pak snížil i počet smrtelných nehod. Těch se v roce 2019 na silnicích krajských a okresních měst stalo 73, v roce 2018 to bylo 75 smrtelných nehod. 

Podle Indexu bezpečnosti silnic za rok 2019 obhájila mezi krajskými městy prvenství Olomouc. Dopravní nehody se tu obešly bez obětí na lidských životech. V celkovém pořadí Indexu, do kterého vstupují počty smrtelných dopravních nehod a počty nehod s těžkými zraněními a který je přepočten na počet obyvatel jednotlivých měst, se na druhém a třetím místě v žebříčku krajských měst umístily Liberec a Praha.


Mohlo by vás zajímat: Mnichovská zajišťovna: Krytím budoucnosti jsou změny počasí


Největší zlepšení zaznamenaly meziročně Karlovy Vary, které se v hodnocení za rok 2019 vyšplhaly na čtvrté místo. V roce 2018 se umístily až na místě desátém. K velkému zlepšení došlo také v Praze, která se ze sedmého místa v roce 2018 posunula na třetí příčku v roce 2019. Bezpečnost na silnicích se naopak zhoršila v Jihlavě. Ta klesla z druhého místa v roce 2018 až na 7. místo v roce 2019. Ostrava pak klesla z 5. místa (2018) na 10. místo (2019). Žebříček bezpečnosti silnic krajských měst uzavírají České Budějovice.

„Generali Česká pojišťovna dvakrát ročně mapuje bezpečnost silničního provozu na silnicích krajských a okresních měst a sestavuje Index bezpečnosti silnic (dříve ČP Index). Ten vychází ze statistik Policie ČR a je vztažený k počtu obyvatel jednotlivých měst. Je tedy možné považovat ho za ukazatel toho, jak bezpečné jsou silnice v daném městě,“ vysvětluje způsob měření Indexu bezpečnosti tisková mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková.


Mohlo by vás zajímat: Ministerstvo financí plánuje alternativu k životnímu pojištění


Olomouc, Zlín a Ústí nad Labem bez smrtelných nehod 

Nejvíce vážných nehod se během roku 2019 stalo v Praze. To vzhledem k její velikosti a hustotě provozu není překvapivé. Pozitivní však je, že zde meziročně klesl počet usmrcených (z 31 v roce 2018 na 20 v roce 2019) i těžce zraněných (ze 182 v roce 2018 na 114 v roce 2019). V Českých Budějovicích, které skončily v hodnocení bezpečnosti krajských měst na posledním místě, se sice odehrálo vážných nehod podstatně méně než v Praze, přepočet na počet obyvatel města však umístil Budějovice na poslední místo žebříčku. V roce 2019 zemřelo na silnicích krajských měst celkem 48 osob, těžce se zranilo 365 lidí. Sedm lidských životů a 36 zraněných měly na svědomí nehody, které zavinila nepřiměřená rychlost.

Domažlice, Prachatice a Tachov si udržely čistý štít, nejvíc vážných nehod bylo v Přerově a Teplicích 

Bez vážných nehod se v roce 2019 obešla hned tři okresní města - Domažlice, Prachatice a Tachov. V těchto městech se loni nestaly žádné nehody, které by měly za následek těžká zranění nebo oběti na životech. Naopak nejméně bezpečné byly silnice okresních měst Mělník, Jeseník a Český Krumlov. Meziročně se situace nejvýrazněji zlepšila právě v Prachaticích, které v roce 2018 skončily na 44. místě, a také v Bruntále, který v hodnocení za rok 2019 postoupil na 11. místo z 55. příčky v roce 2018.

Ke zhoršení došlo nejvýrazněji v Jičíně (11. místo v roce 2018, 52. místo v roce 2019), Pelhřimově (53. místo v roce 2019, 12. místo v roce 2018) a Źďár nad Sázavou (18. místo v roce 2018, 54. místo v roce 2019).


Mohlo by vás zajímat: Co Evropané očekávají od úspor na důchod?


Celkově loni na silnicích okresních měst přišlo o život 25 lidí. V 212 případech si dopravní nehody vyžádaly těžce zraněné. Nejvíc vážných nehod zaznamenali minulý rok v Přerově (1 usmrcený, 14 těžce zraněných) a Teplicích (15 těžce zraněných).

Celková bilance loňského roku pak vyznívá mírně optimisticky. Na silnicích krajských a okresních měst se odehrálo 577 nehod, jejichž následkem byla těžká zranění. V roce 2018 to bylo 689 nehod. Jedná se tak o 16% meziroční pokles. Dopravní nehody na území krajských a okresních měst měly loni za následek 73 usmrcených osob, což je ve srovnání s rokem 2018 (75 usmrcených) mírné zlepšení.

Index

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články