Editorial: Odvrácená tvář letošní dovolené


			Editorial: Odvrácená tvář letošní dovolené
2.4.2012 Editorial

Koho by netěšilo, že je tu konečně jaro. Mnohé z nás teplé dny přivedly k zamyšlení, jakou zahraniční dovolenou letos vybrat. Bohužel někteří cestovatelé v minulém roce nedorazili do vysněného světa zážitků, koupání a odpočinku. Zkrachovalé cestovky je nechaly před zavřenými dveřmi hotelových pokojů nebo dokonce na letištních lavicích. Přestože byly cestovní kanceláře povinně pojištěné.

Kde se tedy stala chyba? A bude se opakovat? I to jsou otázky, na něž je třeba odpovědět v souvislosti s plánováním letošní dovolené.

Nestačí se pouze ujistit, že je „vaše“ cestovka pojištěná. Pro většinu cestovních kanceláří znamená povinné pojištění jen nepříjemnou povinnost (přeloženo do češtiny jen zbytečný výdaj, povinný ze zákona). Podnikatelský instinkt radí snížit náklady na minimum. Aby se platila co nejnižší částka za pojištění, volí většina cestovek spodní hranici pojištění ve výši 30 % (průměrného ročního obratu). Ten si ovšem stanoví sama cestovka – k auditovaným výsledkům hospodaření nemají pojišťovny přístup.

Je však na pojišťovně, aby posoudila, zda jde o čísla reálná nebo o výmysly.

V loňském roce zkrachovala Parkam Holidays, která pojišťovně poskytla nepravdivé a zkreslené údaje. Navíc prodávala bez mrknutí oka nic netušícím zákazníkům zájezdy ještě v den svého úpadku. Podobný scénář bohužel nelze kvůli platné legislativě vyloučit ani v budoucnosti. Smutné vyhlídky před dovolenou...

Jak tedy dál?

Odborníci se shodují, že zákon z roku 1999 je špatný a neposkytuje klientům dostatečnou ochranu před „kreativním“ podnikáním cestovních kanceláří. Pohledem do sousedního Maďarska a Polska lze zjistit, že riziko je tam odstupňováno podle výše obratu a dalších parametrů. V Rakousku pro změnu začíná minimální pojistná částka na částce 10 000 eur.

Pojišťovny jsou připraveny spolupracovat na tvorbě nového zákona a přinést do diskuse i zkušenosti z jiných zemí. Kdyby se začalo hned, mohl by nový zákon platit již za rok.

Nehrozilo by, že dovolenou mnozí z nás „příjemně prožijí“ v parku před pětihvězdičkovým hotelem s kufry u nohou.


Krásné jaro vám přeje


Dagmar Šístková, šéfredaktorka
Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS