Editorial: Strach z krize, nebo krize ze strachu?


			Editorial: Strach z krize, nebo krize ze strachu?
21.12.2011 Editorial

Znáte to dobře: otevřete si noviny, pustíte si televizi a zavalí vás vlna špatných zpráv, naservírovaných přesně podle receptu všech současných šéfredaktorů: Čím hůř, tím líp! Dobré zprávy do novin nesmí – koho by zajímaly?!

Webové stránky oPojištění.cz jsou výjimkou. U nás mají dobré zprávy zelenou. Bohužel, těm špatným se nelze v pojišťovnictví dost dobře vyhnout. Jejich autorem je sám život a zveřejňuje je pod nejrůznějšími názvy jako je Zemětřesení, Tsunami, Povodně, Hurikány, Sopečná činnost a tak dál... Jen samotný pohled na tenhle krátký seznam je důkazem, jak složitý je současný svět.

Výzkum společnosti Lloyd´s ukázal, že velcí šéfové se nejvíc obávají ztráty klientů, nedostatku talentovaných odborníků, škod způsobených na pověsti firmy, a také změn, které neustále vyžadují regulační orgány.

Není divu. A to ještě na dveře klepe Solvency II a sdělovacími prostředky předem velmi důkladně ohlašovaná „finanční krize číslo dvě“.

Sečteno a podtrženo: špatných zpráv není (bohužel) nikdy dost. Musíme s nimi žít, protože nelze vyměnit svět, ve kterém žijeme.

To neznamená, že budeme podléhat beznaději, že nebudeme používat vlastní hlavu a budeme se bát něčeho, co nemusí nikdy nastat. Je zapotřebí jednat. Prošli jsme zkouškou finanční krize číslo jedna, proč bychom tedy neobrátili finanční krizi číslo dvě ve svůj prospěch? Většina manažerů, které oslovili Lloyd´s, potvrdila, že dnes jsou na krizi mnohem lépe připraveni, než tomu bylo před třemi lety.

Dá se předpokládat, že podobně na tom budou i manažeři českých firem. Snad s jedinou výjimkou. Tou jsou firmy, kde se vedení ujali možná talentovaní, ale příliš mladí a nezkušení ředitelé. Není žádnou novinkou, že zkušenosti jsou důležitou devizou, kterou nelze ničím nahradit. Lze je získat pouze cestou osobních a mnohdy velmi draze zaplacených omylů. I to se dnes pomalu začínají firmy učit.

„Všechno nakonec dobře dopadne, přál bych lidem trpělivost,“ stačil ještě vyslovit před několika dny exprezident Václav Havel. Je velká škoda, že se už nedožije toho, aby na vlastní oči viděl, jak si už pokolikáté dokážeme poradit s překonáváním nejrůznějších potíží.

Byl to právě Václav Havel, který nám otevřel cestu do mezinárodního společenství a dodával nám odvahu nebát se a jít stále dál. Jeho odvaha by nám měla být navždy inspirací. 

 

Krásné Vánoce a úspěšný rok 2012 Vám přeje

 

 

 

 

šéfredaktorka

 

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Blahopřeju

Karel Ježek,  21. 12. 2011

Vážená paní šéfredaktorko,
děkuji za vše, co jste pro nás, čtenáře, udělala v roce 2011. Jste skvělá!
Přeji do dalšího roku ještě víc čtenářů, samozřejmě lepší zprávy (méně tragedií a více úspěchů), a osobně pevné zdraví a jistě i štěstí v soukromí.
Váš pilný čtenář
Karel Ježek

Díky

srdcar,  22. 12. 2011

Rád bych také poděkoval za inspirující a zajímavé články a popřál Vám pohodové Vánoce a mnoho pracovních i osobních úspěchů v novém roce 2012.

RSS